ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencilerine İlk Diploma Töreni

Mesleki Eğitim Merkezimizin ortaöğretim kurumu kapsamına alınması sonrası ilk mezunlarının diplomaları yapılan törenle verildi.
Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencilerine İlk Diploma Töreni

              Konak Mazlumda yapılan törene Vali Yardımcısı Sayın İhsan AYRANCI, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, Mesleki Teknik Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Hüseyin EROL, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Bahadır SAZLI, Esnaf Odaları Başkan Vekili Namık POLATER, esnaf odaları başkanları, öğretmenler ve diploma ve ustalık belgesi almaya hak kazanan öğrenciler katıldı.

            Program Mesleki Eğitim Merkezinin tanıtım videosu ile başlandı. Tanıtımdan sonra Mesleki Eğitim Merkezi hakkında bilgi veren Müdür Yardımcısı Selda TAŞKESEN, "Merkezimizde 31.Mesleki Eğitim Kurul kararı ile 33 alan ve 181 dalda çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimi verilmektedir. 2019 yılında çıkan 6764 sayılı Kanun ile Mesleki Eğitim Merkezleri zorunlu orta öğretim kapsamına alınarak meslek lisesi statüsü kazanmıştır. Mesleki Eğitim Merkezinin 4 yıllık eğitimini tamamlayan öğrencilerimiz Kalfalık ve Ustalık Belgelerinin yanı sıra fark derslerini de okulumuzda alarak Meslek Lisesi Diploması ve İşyeri Açma Belgesi almakta öğrencilerimiz teknisyen unvanı ile mezun olmaktadır. Aynı zamanda merkezimiz piyasada meslek alanında faaliyet gösteren ve belgesi olmayan meslek erbaplarını belgelendirme faaliyetini de yürütmektedir. Öğrencilerimiz 9.sınıftan itibaren haftada 1 gün okulda eğitim görmekte, 5 gün  iş yerlerinde çalışarak asgari ücretin en az %30'unu düzenli maaş olarak almakta ve eğitim sonunda mezun olanların %93 ü alanında istihdam imkanı bulmaktadır.

          Mesleki Eğitim Merkezlerinin ortaöğretim kurumu kapsamına alınması ile beraber ; 2019 yılında 9. Sınıfa kayıt yaptıran öğrenci sayısında %180 ve 10. Sınıfa kayıt yaptıran öğrenci sayısında % 100 lük oranda artış yaşanmış ve bu durum işletmelerimizin ihtiyacı olan çırak ve kalfa ihtiyacını  önemli ölçüde karşılamıştır. Pandemi süreciyle 2020 yılında belirli bir düşüş yaşansa da okulların açılması ile beraber bu sayının önemli ölçüde artacağı öngörülmektedir.

       Mesleki Eğitim Merkezi olarak pandemi sürecinde ; 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında Erzincan Mesleki Eğitim Merkezi olarak 15 işletme  ile protokol imzalanarak meslek derslerinin işletmelerde yapılması ile hem öğretmenlerimizin mesleki  gelişimine  hem de öğrenci eğitimine katkı sağlanmıştır. Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonunda yerini alan Eğitim Ortamları ve İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi hedefi kapsamında Merkezimiz tarafından KUDAKA'ya (Kuzeydoğu kalkınma ajansı) sunulan 552.000 TL. bütçeye sahip Küçük Yatırımlar Büyük Sıçrayışlar Projesi ile dört adet atölyenin donatımı yapılarak hazır hale getirilmiştir. 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında tasarım ve beceri atölyeleri oluşturulması hedefinin gerçekleştirilmesi amacıyla SOGEP kapsamında  (1 milyon 550 bin TL)  bütçeye sahip proje  ile 3 ortaokula, 1 meslek lisesine, 2 adet mesleki eğitim merkezine olmak üzere toplamda 5 okula  6 adet robotik kodlama-drone atölyeleri oluşturularak öğrencilerin  kullanımına sunulmuştur. Yine 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında 8 işletme, Belediyemiz ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi işbirliği protokolü imzalanarak yürürlüğe konulmuştur. 

           Bu yıl Mesleki Eğitim Merkezi olarak bir ilki yaşadık. 2 Temmuz 2021 tarihi itibari ile meslek lisesi diploması almaya hak kazanan ilk mezunlarımızı verdik. Bu düzenleme mesleki eğitim için bir dönüm noktasıdır" dedi.

            Programda bir konuşma yapan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN, "Bugün Mesleki Eğitim Merkezimizin ortaöğretim kurumu kapsamına alınması sonrası ilk mezunlarının diplomalarını veriyoruz. Kendilerine hayırlı olsun. Kuracakları iş hayatlarında kendilerine başarılar diliyorum. Mesleki Eğitim Merkezi Müdürümüze, idarecilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum" dedi.

            Programda kısa bir konuşma yapan Vali Yardımcısı İhsan AYRANCI, burada bulunan mezunlarımıza hayırlı işler kurmaları temennisinde bulunarak başta İl Millî Eğitim Müdürü olmak üzere eneği geçen herkese teşekkür etti.

            Diploma töreninde yaş itibari ile en genç mezun Recep GÜDER ile en kıdemli mezun Halis FINDIKCI'ya diploma ve hediyelerini İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN verdi. Kalfalık eğitiminin en başarılı mezunu Şule TANRIVERDİ, ustalık eğitiminin en başarılı mezunu Muhammet ÇELİK, Diploma Programının en başarılı mezunu Ergün ALTAY'a belgelerini Vali Yardımcısı İhsan AYRANCI verdi.

            Programda son olarak meslek odalarının başkanlarına plaket, Vali Yardımcısına da öğrenci tarafından yapılan bakır işlemeli tabak hediye edildi. Program tüm katılımcılara öğlen yemeği ikramı yapılarak toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

14-07-202114-07-202114-07-202114-07-202114-07-202114-07-202114-07-202114-07-202114-07-202114-07-2021

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.