ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erzincan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde "Ahilik Kültürü Haftası" Kutlama Programı Düzenlendi

Erzincan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN'ün katılımlarıyla, Erzincan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 29 Eylül Çarşamba günü saat 10:00'da "Ahilik Kültürü Haftası Kutlama Programı" yapıldı. Programa, DDY İşletme Müdürü Yusuf Kenan AYDIN, OSB Müdürü Ömer Faruk NAYMAN, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan Vekili Namık POLATER, esnaflar, okul idarecileri, öğretmen ve öğrenciler de katılım sağladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, bilindiği gibi 2021 yılı Cumhurbaşkanlığı tarafından Ahi Evran Yılı ilan edilmiştir. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen programda konuşmasına, Ahi Evran-ı Veli'nin hatırasının yâd edilmesi gerek değerlerimizin korunması ve geleceğe taşınması bakımından büyük önem taşıdığının bilinmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladı.

Ahilik kültürünün, 13. yüzyılda Ahi Evran-ı Veli tarafından Anadolu'da kurulmuş sosyal ve ekonomik bir örgütlenme şekli olduğunu, bu kurumun Anadolu'da, yaşamış olan Türk halkının sanat ve meslek alanında yetişmelerini, ahlakî yönden ise gelişmelerini sağlamış, Anadolu'da birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin tesis edilmesine de öncülük etmiş bir kurum olduğunu söyleyen Aziz GÜN, ekonomik ve sosyal hayatımızın gelişmesinde önemli bir yeri olan Ahilik kültürünün milletimiz tarafından günümüze kadar yaşatılarak aktarılmış olmasının Türk kültürü açısından önemini vurguladı.

Sözlerine Ahiliği anlatarak devam eden GÜN, "Ahiler bazı yönleriyle gazileri hatırlatır; onlar da gözlerini budaktan sakınmayan yiğit kişilerdir. Fakat gayeleri savaş değil barıştır. Çalışan esnaf sınıfını, şehir halkını dış ve iç düşmanlardan korurlar. Selçuklu Devleti yıkıldıktan ve devlet otoritesi yok olduktan sonra esnaf tabakasına mensup kişiler, kendi aralarında bir korunma teşkilatı kurmuşlardır. Hamdolsun bugün çok güçlü bir devletimiz var. Her alanda büyük atılımlar yapan kendi silah sanayisini, fabrikasını kurmuş, her geçen gün büyüyen bir ekonomiye sahibiz. Dönemsel krizler elbette olacaktır. Erzincan'daki tüm esnaf kardeşlerimizin kardeşlik hukukuna bağlı kalacağına yürekten inanıyorum. İlmin irfanla, ticaretin ahlakla bütünleştiği ahilik teşkilatının günümüzde de devam etmesi için Maarif kadromuz üzerine düşeni yapmaktadır" dedi.

İş hayatında başarıyı; eğitime, çalışmaya, alın terine, dayanışmaya, dürüstlüğe ve iyi bir meslek ahlakına dayandıran; haksızlığa, yalana ve yolsuzluğa karşı çıkan Ahiliğin, çağdaş uygarlığın yakın zamanda kabul ettiği bu değerleri, asırlar önce ilke edinmiş olmasının dikkate değer olduğunu ifade eden Aziz GÜN, dürüstlük, güvenirlilik, iş ve meslek ahlakına saygı, dayanışma içerisinde olma, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma gibi ilkelerin üzerine kurulmuş Ahiliğin, tüm esnaf ve sanatkârlarımıza ve hatta tüm halkımıza bugün de yarın da ışık tutan bir altın rehber niteliğinde olduğunu belirtti.

Ahi'nin eli, sofrası ve kapısının herkese açık olduğunu, yoksullara, düşkünlere ve misafirlere yemek yedirilen bir vakıf anlayışına sahip olan Ahilerin, oluşturdukları bu sistem ile âdeta "kimsesizlerin kimsesi" olduklarını söyledi. Program katılımcılarına seslenen Aziz GÜN, "Modernizm hangi noktaya ulaşırsa ulaşsın, teknoloji hangi sınırları zorlarsa zorlasın, çağın adı ister atom, ister uzay, ister bilgi çağı olsun yüzyıllardır kardeşlik ve hoşgörünün merkezi olan güzel şehrimizde geleneksel el sanatları ustasından en modern şekilde üretim yapan sanayicisine kadar tüm esnaf ve sanatkârlarımızın Ahilik ilkelerini yaşatmanın ve daha da ileri götürmenin gayreti içerisinde olduklarına inancımız tamdır" dedi.

Medeniyet tarihine kültürümüzün armağan ettiği bu güçlü mirasın yaşatılarak korunmasını, bundan sonra da dürüstlükten ödün vermeyen, cömert, güler yüzlü, saygılı ve başarılı esnaf ve sanatkârlarımızın yetişmesini temenni ederek Ahilik Haftasını kutlayarak konuşmasını tamamladı.

Program sonunda İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN ve programa katılan protokol mensupları Mesleki Eğitim Merkezinden mezun olan öğrencilere ustalık belgelerini takdim ettiler.

29-09-202129-09-202129-09-202129-09-202129-09-202129-09-2021

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.