ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürlüğümüze Bağlı Anaokulları Müdürleri ile Genel Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.

 Müdürlüğümüze Bağlı Anaokulları Müdürleri ile Genel Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.

Müdürlüğümüze Bağlı Anaokulları Müdürleri ile Genel Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Aziz GÜN' ün başkanlığında 02.11.2021 Salı günü saat 16:00'da Yavuz Selim Anaokulunda Müdürlüğümüze bağlı anaokul müdürleri ile 2021-2022 eğitim-öğretim yılının genel değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. 

Açılışını İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, Şube Müdürlerinden Abdulvahap TERECE ve Müdürlüğümüz merkeze bağlı Anaokulları türünde 15 okul müdürü katılım sağlamıştır.

2020-2021 yılı eğitim-öğretim 1. dönemi değerlendirme toplantısında aşağıdaki gündem maddeleri görüşülmüş ve karara bağlanmıştır:

-Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER'İN 400 bin anaokulu isteği ele alındı. 5 yaş'ın anaokulunda mecburi olması konusu üzerinde konuşuldu. Okulların mahalli bölgelerinde 5 yaş grubunda olan çocukların okula kazandırılması gerektiği belirtilerek, Avrupa'da 3 yaş grubunun bile zorunlu eğitime dahil edildiği belirtildi.

-Okul öncesi eğitimde müfredatın eğlenerek ve oynayarak öğrenme metoduyla uygulanması gerekliliği vurgulandı.

-3, 4 ve 5 yaş grubu okullaşma oranında Türkiye ortalamasında Erzincan olarak gerileme olduğu ve bu konuda gerekli çalışmaların yapılarak, okullaşma oranının arttırılması gerektiği vurgulandı.

-3 yaş grubunda, okullarımızda sınıf olarak kullanılabilecek alanların, sınıflara dönüştürülmesi çalışmalarının başlatılması gerektiği vurgulandı.

-İlkokul bünyesinde bulunan anasınıflarında 5 yaş grubu öğrencilerin yanısıra 3 ve 4 yaş grubu öğrencilerin de kayıtlarının yapılması hususu üzerinde duruldu.

-Kayıt bölgesinde olup da okula kaydı olmayan öğrenci adres bilgilerinin Sağlık Merkezinden alınması hususu belirtildi.

-Okullarımızda hijyen koşullarının iyileştirilmesi ve gerekli önlemlerin arttırılarak devam ettirilmesi gerekliliği, temizlik ürünleri ile ilgili bakanlığımızın yeterli miktarda kaynak sağladığı hususu, ihtiyaç duyan okullarımıza diğer okullarımızdan yardım yapılabileceği hususu belirtildi.

-Okul web sitelerinin kullanımı ve güncellenmesi ile ilgili çalışmaların arttırılarak devam ettirilmesi gerekliliği vurgulandı.

-eTwinning konusunda okullarımızın farklı ve etkili çalışmlara yaptığı fakat öğretmenlerimizi motive edici çalışmaların ve kalite etiketi ödül programının düzenleneceği belirtildi. Bir yıl önce yapılan çalışmaların üzerine koyarak bir sonraki yıl daha farklı ve etkili çalışmalara imza atılması hususunda çalışmaların başlatılması gerektiği vurgulandı.

-Okul ve Veli işbirliği çalışmalarının yapılması ve öğrencilerimizin ilerki eğitim yaşamlarında dahi sıkı takibinin yapılması gerektiği hususunun velilere anlatılması konusu vurgulandı.

-Anaokullarımızda çeşitli sosyal, sportif ve akademik çalışmaların yapılabilmesi için; zeka oyunları, beden eğitimi gibi beceri isteyen alan öğretmenlerinin görevlendirilmesi,

-Büyük siteler veya kurumlar bünyesinde, anasınıfları açılabileceği vurgulandı.

-Covid-19 salgın hastalıklarla mücadelede temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi için gerekli önlemlerin alınması gerekliği üzerinde durulmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara maske ve el dezanfektanlarının 2020-2021 yılı 1. eğitim-öğretim döneminde verilmesi ve en kısa zamanda dağıtılması konusunda hassasiyet gösterilmesi karar bağlandı.

-CİMER' yapılan şikayetlere cevap yazılırken, kısa ve öz olarak cevaplar verilmesi, çok fazla ayrıntılara girilmemesi ve süresi içinde cevaplar verilmesi.

-Erasmus konusunda ise Erzincan Milli Eğitim Müdürlüğü olarak AR-GE ile iletişim halinde olunması ve bundan sonraki süreçte özellikle Anaokulları olarak Erasmus Projelerine de ağırlık verilmesi gerekliliği vurgulandı.

Yaklaşık 1,5 saat süren toplantı iyi dilek ve temennilerle sona ermiştir.

 

 

 

 

 

03-11-202103-11-202103-11-2021

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.