ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ARGE Biriminin Yürüttüğü "Candır Kitap Can Hep Birlikte Okuyor Erzincan" Projesinin Şubat Ayı Yazarlar Toplantısı Yapıldı

 ARGE Biriminin Yürüttüğü

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Strateji Geliştirme Hizmetleri ve ARGE birimi kapsamında yürüttüğümüz "Candır Kitap Can Hep Birlikte Okuyor Erzincan" projemiz 3. yılında da hız kesmeden devam ediyor.

İlgili proje kapsamında 2021-2022 eğitim öğretim yılı içerisinde "Online Yazar Söyleşileri" etkinlikleri bu eğitim öğretim yılında da pandemi süreci dikkate alınarak devam edecektir. Bu kapsamda İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN ve Strateji Geliştirme Hizmetleri ve ilgili okul müdürlerinin katılımlarıyla, orta ve lise düzeyindeki okullara yönelik çevrimiçi ortamda yapılacak yazar söyleşileri ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, "Eğitimin en önemli sorunlardan birisi öğrencilere bilişsel alanın üst basamaklarındaki davranışları kazandıramamaktır. Dolaysıyla eğitim onları hayata hazırlamak yerine belki de çoğunu hiç kullanmayacakları olgusal bilgileri kazandıran bir sürece dönüşmektedir. Eğitimdeki bu olumsuz tablonun çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlerin başında, öğrencilerin eleştirel okuma becerisine sahip olmamaları gelir. Okuma sırasında edilgin olma, yazıda anlatılanları tartışmasız kabul etme, okurken geçmiş deneyimlerden yeterince yararlanamama gibi okumayla ilgili davranışlar öğrenmenin niteliğini de olumsuz yönde etkilemektedir. Okunulan metnin üzerinde düşünme, doğruları ve yanlışları hakkında kafa yorma ve konuyu yorumlamayı içeren eleştirel okuma, bireye geçmişte kazandıkları bilgileri okuma süreci ile bütünleştirme fırsatı vermektedir. Böylece o yüzeysel öğrenme yerine derinlemesine bilgi edinmekte, anlatılanlara düşüncesini de katarak yeni anlamlar yaratmaktadır.  Aynı zamanda okuma insanın gelişiminin önemli bir süreci olup kişi okuduğu sürece öğrenmesi de devam eder. Kişinin okuyarak istediği bilgiye ulaşabilmesi ona kendi öğrenmelerinden sorumlu olmasını sağlayıp bir çeşit özgürlük sunar. Kitap okuma bazısı için bilgiye ulaşmak için bir yol olarak görülürken bazısı içinse nedenlerinin kişiye göre değişeceği bir etkinlik olabilir. Amacı ne olursa olsun kitap okumanın bireye katkısı çok fazla olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Okuma yeni fikirlerin oluşmasına katkıda bulunurken ve farklı unsurlar arasında bağlar kurulmasına ön ayak olmaktadır. Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak da kitap ile ilgili projelere 2015 yılından itibaren çok önem veren bir kurum olduk. Bu etkinliklerin sonucunu da sahadan olumlu geri dönütler de almaktayız. Bu çerçevede 17 yazarımızı yeni eğitim öğretim yılında çevrimiçi olarak öğrencilerimizle buluşturup aynı zamanda öğrencilere isme imzalı kitaplarını ulaştırmayı hedeflemekteyiz." şeklinde konuya dikkat çekmiştir.

Toplantı konuyla ilgili projenin Şubat ayı etkinlikleri içerisinde Koray ŞERBETÇİ, Havva TEKİN ve İsmail BİLGİN ile ilgili yazar organizasyonu için, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Strateji Geliştirme Hizmetleri ve ARGE birimi öğretmenlerimizden proje koordinatörü Kübra Tuğçe BİNGÖL tarafından bilgilendirme yapılması ile sonlandırılmıştır.

10-12-2021

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.