ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Ritimli Masallar" Projesi Devam Ediyorİl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Ar-Ge birimince yürütülmekte olan, "Ritimli Masallar" projesi, Aralık ayı itibariyle farklı tür ve kademedeki okullarımızda uygulanmaya başlamıştır.

Pandemi sonrası öğrencilerde gözlemlenen, değişimlere yönelik yapılan projeyi, Proje Koordinatörlerinden Yelda ÖZKAN, "Çocuklarımız uzaktan öğrenme süreçlerindeki teknolojik alt yapıya ve araçlara hızla uyum gösterirken, ilişki bazlı kazanımlarını bir süre askıya almak zorunda kaldılar. Bu süreçte de hep birlikte gördük ki, sosyal ve duygusal öğrenme ihtiyaçları sadece evde ve evdeki ilişkilerde değil, okulda ve her türlü öğrenmenin temelinde yer alıyor. Ritimli Masallar projesindeki amaçlarının, çocukların, "Sosyal ve Duygusal Öğrenme" altında yaşadıkları sıkıntıları göz önüne bulundurarak farklı kademe ve türdeki okulların (okul öncesi, ilkokul, ortaokul) öğrencilerinin SDÖ alanlarını desteklemek ve geliştirmek, aynı zamanda projeye katılan okullardaki idareci öğretmen ve öğrencilerde hem masal anlatımı hem de orff-shulwerk yaklaşımı hakkında farkındalık oluşturmak; pandemi sürecinde çocuklarda oluşan eksikliklerin farklı yöntem ve teknikler kullanarak öğrencilerin SDÖ becerilerini geliştirmektir." dedi.

Proje Koordinatörlerinden İpek KOÇ, "Masal, geçmişten günümüze kadar yazılı/sözlü olarak gelen bir edebi türdür.  Bu yazın türümüz, içinde barındırdığı  değerleri çocuklara öğretmesi açısından son derece önemlidir. Değer eğitiminin yanında çocukların hayal dünyalarını zenginleştirir. Çocuklar ne kadar çeşitli masallar okursa veya dinlerse  o kadar hayal dünyaları zenginleşir ve yaşamda karşılaştığı olayları daha hızlı kavrar. Yaşamın zorluklarıyla mücadele gücü artar." dedi.

İpek KOÇ ayrıca projenin uygulama yöntemiyle ilgili olarak "Öğrencilere proje kapsamında belirlenen masal ve hikayelerin anlatılması, Hikaye ve masal sonrası çocukların ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda drama teknikleri ve orff  shulwerk yaklaşımı kullanılarak  öğrencilerin sosyal duygusal bilişsel motor ve dil gelişim becerilerinin gelişimini sağlamak."dedi. 

İMKB Müşir Zeki Paşa Ortaokulunda yapılan uygulamaya, İl Milli Eğitim Müdürümüz Aziz GÜN, Strateji Geliştirme Hizmetleri ve Ar-Ge Şube Müdürümüz Hüseyin EROL ile birlikte teşrif etmiş ve projenin uygulama aşamalarında birebir bulunarak desteklerini göstermişlerdir.

17-12-202117-12-202117-12-202117-12-202117-12-202117-12-202117-12-2021

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.