ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi Programı Tanıtım Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Mesleki Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi Programı Tanıtım Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Mesleki Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi Programı Tanıtım Değerlendirme Toplantısı Erzincan Valisi Sayın Mehmet MAKAS'ın katılımıyla yapıldı. 


 Düzenlenen toplantıya; Erzincan Valisi Sayın Mehmet MAKAS, Erzincan Belediye Başkanı Sayın Bekir AKSUN, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın LEVENT, Vali Yardımcıları Hüseyin Remzi KONAK ve Mehmet Deniz ARABACI,  Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Aziz GÜN, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet TANOĞLU, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Bedir LİMON, ilgili kurum müdürleri ile meslek odaları ve birliklerinin temsilcileri katıldı.

Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan sunum eşliğinde katılımcılara bilgilerin verildiği toplantıda konuşan, Erzincan Valisi Sayın Mehmet MAKAS, yapılan çalışmalar dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN ve mesleki eğitimdeki yöneticilere teşekkür ederek; "Sanatkârlarımızın mesleklerini devam ettirecek, milletimizin ihtiyacı olan mesleklerin de hayata tutunmalarını sağlayarak, milletimize hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Mesleki eğitim projesi de böyle bir proje. Bu projeyi yaparken sanatkâr insan yetiştirmek. Lise diplomasının yanında kişiyi çıraklık, kalfalık ve ustalık belgesini alabileceği bir konuma getirmek amacıyla bu mesleki eğitim programını halkımızın hizmetine sunuyoruz. Öyle bir nesil yetiştiriyoruz ki bu nesil çok kaliteli ve güzel işler yapacak. Ülkemizi muasır medeniyet seviyesine çıkartacaktır." dedi.

Erzincan'da bulunan tüm Meslek Liselerinde Mesleki Eğitim Merkezi Programının açıldığı belirtilerek, bu merkezlere başvuru için öncelikle kişinin en az ortaokul mezunu olması, bir işletmede fiilen çalışıyor olması ve çalıştığı iş yerinde usta öğreticilik belgesi bulunan bir kişi olması gerektiği ifade edildi.

Mesleki Eğitim Merkezi Programı kapsamında; Haftada bir gün okulda teorik eğitim, 4 gün işletmede beceri eğitimi alarak, Meslek Lisesi Diploması ile birlikte çıraklık, kalfalık, ustalık belgesi ve işyeri açma belgesi ile kendi işini kurma imkânı, yaş sınırı olmaksızın ortaokul mezunu herkes için kayıt imkânı, iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigorta, 9, 10, ve 11. sınıfta asgari ücretin en az %30'u kadar maaş, 12. sınıfta ise asgari ücretin en az %50'si kadar maaş, 33 alan 181 dalda mesleki eğitim fırsatı gibi pek çok imkan ve avantajın olduğu vurgulanarak, ayrıca 4 Şubat 2022 tarihine kadar Erzincan Mesleki Eğitim Merkezine ve tüm Meslek Liselerine başvuru yapılması halinde yıl kaybı olmadan 2021-2022 eğitim öğretim yılında yüz yüze eğitime devam edilebileceği belirtildi.

Program karşılıklı soru cevap bölümü ile sona erdi.

02-02-202202-02-202202-02-202202-02-202202-02-2022

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.