ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Prof. Dr. Muhsine BÖREKÇİ ile "Safahatın Işığında İstiklal Marşı" Konulu Toplantı Yapıldı

Prof. Dr. Muhsine BÖREKÇİ ile

Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi koordinatörlüğünde ve Erzincan Akademi kapsamında, Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhsine BÖREKÇİ ile "12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü" münasebetiyle "Safahat'ın Işığında İstiklal Marşı" konulu toplantı gerçekleştirildi.

Toplantı, Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Hizmetleri ve Ar-Ge Birimi'nden sorumlu Şube Müdürü Hüseyin EROL'un açılış konuşması ile başladı. EROL, birçok şehirde benzer konulu konferanslar veren ve yoğun bir döneme denk gelmesine rağmen ricamızı kırmayarak bu toplantının gerçekleşmesini sağlayan Prof. Dr. Muhsine BÖREKÇİ Hanımefendi'ye teşekkürlerinin ardından sözü hocamıza bıraktı.

Prof. Dr. Muhsine BÖREKÇİ, tüm şehit ve gazilerimiz başta olmak üzere Mehmet Akif Ersoy'a da şükran ve minnetlerini ileterek başladığı toplantıda, millî marşımızın diğer marşlardan farklı olarak şiir formatında yazıldığını oysa dünya üzerinde başka hiçbir marşın şiir formatında olmadığını, diğer marşların daha çok coşku ve savaşçı söylemlerden oluşan klasik marş formatında olduğunu belirtti. Konuşmasının devamında BÖREKÇİ, "Türk İstiklal Marşı, tarihi açıdan millî bir mücadele sürecinde yazılmıştır. İçerik açısından ise marşımız, milletin niteliklerinden hareketle istiklâli hak olarak meşrulaştıran ve şanlı geçmişin gücü ile geleceğe yönelik özgüveni pekiştiren bir ordu/millet marşıdır. Zaferi cephedeki asker kazanacak ama bu zaferi sonsuza taşıyacak olan nitelikli bireylerden oluşan millettir. Türk Kurtuluş Savaşı'nın destan-şiirini yazan Mehmet Akif, İslam'ın bilim, çalışkanlık ve ahlak gibi değerlere verdiği önemden yola çıkarak geri kalmış Müslümanları düşünmeye ve çalışmaya yönlendiren bir inanç abidesidir." dedi.

 

İstiklal Marşı'nın örtük anlamına ışık tutarak marşımızın kapalı anlamlarını da aydınlatan BÖREKÇİ, toplantı sonrasında öğretmenlerimizin sorularını yanıtladı. Toplantı, Strateji Geliştirme Hizmetleri ve Ar-Ge Birimi'nden sorumlu Şube Müdürü Hüseyin EROL'un  teşekkürlerinin ardından sona erdi.

17-03-202217-03-202217-03-202217-03-2022

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.