ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN Okul Ziyaretlerine Devam Ediyor

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN Okul Ziyaretlerine Devam Ediyor

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, her hafta olduğu gibi bu hafta da ders zili öncesi öğrencilerimizle İstiklâl Marşımızı okudu ve ardından okul ziyaretlerini gerçekleştirdi.

Hezarfen Ahmet Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyaret eden Sayın GÜN, Mesleki ve Teknik Eğitimin öneminin altını çizerek, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER'in: "Türkiye'de mesleki eğitimin en önemli sorunlarından biri olan katsayı uygulamasını kaldırarak, bu sorunun yol açtığı hasarları çözmek için yıllardan beri çok önemli adımlar atılıyor. Yeni yönetim yaklaşımı, mesleki eğitimin kalitesinin sürekli iyileşmesini sağladı ve öğrencilerin mesleki eğitime yönelimlerini arttırdı. Artık öğrenciler yaparak, üreterek öğreniyor, böylece eğitimin kalitesi artıyor, gerekli becerilerin kazanılması ve kalıcı kılınması kolaylaşıyor. Meslek lisesi öğrencilerimizin üretimden elde edilen gelir noktasında 2022 yılı sonu hedefi 1,5 milyar TL üzerindedir. Meslek liselerinde kurduğumuz 53 AR-GE merkezinde artık patent, faydalı model, marka ve tasarım ürünleri geliştiriliyor ve tescili alınıyor. 2022 yılında fikri mülkiyet başvuru sayısı 3 kat arttı. İlk değerlendirmeler sonrasında 60 ürünün tescili alındı. Her geçen gün bu kapsamdaki tescilli ürün sayısı arttığı gibi bu ürünlerin ticarileşmesinin yolları aranıyor. Meslek liseleri bu ürünlerini ihraç etmeye başladı. Artık meslek liselerinde yeni bir başarı hikâyesi yazılıyor." sözlerini hatırlattı.

Uçak Bakım Alanı altındaki Uçak Elektroniği Dalı ile Uçak Gövde ve Motor Dalından büyük atılımlar ve başarılar beklediğini sözlerine ekleyen Sayın GÜN, TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrenci Araştırma Projeleri kapsamında Erzurum bölge finallerinden birincilikle dönen öğrencilerimizin proje sunumunu dinledi. Sunumun ardından memnuniyetlerini dile getiren Sayın GÜN, emeği geçen tüm öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi de tebrik etti.

Yardımcı kaynaklar hususunda da hatırlatmalarda bulunan Sayın GÜN, sahip olunan imkânların gerçekten iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi ve bu kaynakların düzenli olarak dijital ortamdan yayınlandığı için takip edilmesinin büyük fayda sağlayacağını belirtti. Yaklaşan sınavlarla ilgili daha önce hayata geçirilen çalışmalardan bahseden Sayın GÜN, "Yanlışa Yaklaşma Hedeften Uzaklaşma" projesine atıfta bulunarak: "Sınavda çıkan sorularla ilgili hiçbir fikriniz yoksa o soruları işaretlemeyin, boş bırakın çünkü yanlış yaptığınızda o yanlışlar doğrularınızı götürüyor ve haliyle netleriniz düşüyor. Rehber öğretmenlerimize ve idarecilerimize düşen sorumluluklar saymakla bitmiyor. Bu sorumluluklardan bizim özellikle üzerinde durduğumuz konu, öğrenci 9.sınıfa geçtiği anda o öğrencinin hedeflerinin belirlenmesi, bu hususta gerekli çalışmaların yürütülmesi, diğer kademelerde ise hali hazırda yürütülen çalışmaların hızlandırılmasıdır."

Açıklamalarının ve istişarelerinin ardından öğrencilerle de tek tek görüşen Sayın GÜN ziyaretlerini tamamladı.

16-05-202216-05-202216-05-202216-05-2022

 

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.