ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Benim Mesleğim Benim Geleceğim Fuarına" Yoğun İlgi

  Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından planlanan "Avrupa Mesleki Beceriler Haftası" etkinlikleri kapsamında mesleki ve teknik eğitim paydaşı olan okullarımız ile ''Benim Mesleğim, Benim Geleceğim'' isimli fuar, Barış Manço Parkında gerçekleştirildi.  


Fuarın açılışı Erzincan İl Millî Eğitim Müdür Vekili Sayın Murat DEMİR, Şube Müdürleri Sayın Hüseyin EROL, Sayın Hasan GÜNEŞ ve mesleki ve teknik eğitim okullarımızın müdürleri ile gerçekleştirilmiştir. Açılışın ardından Sayın DEMİR ve Şube Müdürleri okulların stantlarını gezerek mesleki eğitim kapsamında uygulanan iyi örnekleri, projeleri, okul bünyesinde bulunan bölümleri öğretmenlerden ve öğrencilerden dinleyerek yapılan çalışmaları incelemişlerdir.

Fuara ilimizdeki farklı ortaokullardan öğrenciler katılım sağlamışlardır. Ortaöğretim kademesindeki eğitim süreçlerinde mesleki eğitimi tercih etmek isteyen ortaokul öğrencilerimize bu fuar mesleki eğitim ile ilgili geniş bir bakış açısı kazandırmıştır. Öğrenciler okulların stantlarını gezerek okulların yaptığı çalışmalar ve hangi okulda hangi bölümler olduğu hakkında bilgiler edinmiş ve bu bölümlerin onlara sağlayacağı avantajlara dair bölüm öğretmenleriyle sohbetler etmişlerdir. Bu sayede ortaokul öğrencilerimiz mesleki eğitim okullarının çalışmalarını bizzat inceleme fırsatı bulmuşlardır.

Peki, nedir Avrupa Mesleki Beceriler Haftası?

Avrupa Mesleki Beceriler Haftası, 2016 yılından itibaren yıllık olarak Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen bir etkinliktir. Hafta kapsamında mesleki eğitimin sunduğu birçok faydayı sergilemek için öğretmenler, kurum ve kuruluşlar, öğrenciler ve eğitimciler gibi tüm paydaşlar tek bir çatı altında bir araya gelmektedir. 2022 Avrupa Mesleki Beceriler Haftası 16-20 Mayıs 2022 tarihlerinde Mesleki Eğitim Öğretim ve Yeşil Dönüşüm temasıyla yapılmaktadır.

Mesleki ve teknik eğitimde bilhassa son dönemde oldukça önemli kazanımlar elde edilmiştir. Bu elde edilen kazanımların duyurulması ve ülkemizin gösterdiği çabaların görünür hale gelmesi stratejik öneme sahiptir ve eğitim camiasının tüm tarafları için olumlu etkiler doğuracaktır. Bunun yanında, mesleki ve teknik eğitime ilişkin farkındalık geliştirme ve tanıtma çalışmalarının yapılabilmesi için Hafta etkinlikleri önemli bir araçtır.

Fuarda emeği geçen bütün öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

 

18-05-202218-05-202218-05-202218-05-2022

 

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.