ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI'NIN ÖDÜL TÖRENİ

  TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın 53. ödül töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla gerçekleştirildi.
TÜBİTAK LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI'NIN ÖDÜL TÖRENİ

Lise öğrencilerini temel, sosyal alanlarda ve uygulamalı bilim alanında araştırmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla 53'üncüsü düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın ödül töreni, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi. 

 

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törende konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 53 yıldan bu yana gençlerin güncel bilim ve teknoloji etkinliklerine katılımlarını teşvik etmek için istikrarlı bir şekilde lise öğrencileri arasında araştırma projeleri ödül törenini gerçekleştiren TÜBİTAK'a teşekkür etti. Bakan Özer, etkinliğe katılan öğrenci ve öğretmenleri kutladı. 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde son 19 yılda eğitime erişimle ilgili engeller kaldırıldıktan sonra Bakanlık olarak birinci önceliklerinin çocukların akademik olarak dünyada akranlarıyla yarışabilir ama aynı zamanda devletinin ve milletinin değerlerini içselleştirilmiş gençler yetiştirmek olduğunu belirten Özer, "Bu anlamda bilim ve sanat merkezlerimiz eğitim öğretimin dışında gençlerimizin bilim ve sanayiyle, teknolojiyle, sanatla aktif olarak ilgilenmeleri ve özel yeteneklerini geliştirmelerine büyük destek verdi." dedi.

 

Özel yetenekli öğrencilerin bilim ve sanat merkezlerine erişimlerini arttırmak için büyük çaba gösterdiklerini kaydeden Bakan Özer, "2021 yılında bu bilim sanat merkezlerini 225'e ve bu sene de 355'e ulaştırmış olmanın mutluluğunu taşıyoruz. Millî Eğitim Bakanlığı olarak özellikle gençlerimizin fikrî mülkiyetle tanışmaları, fikrî mülkiyet ve sınai haklar kültürüyle yetişmeleri için de büyük çaba sarf ediyoruz. Bilim sanat merkezlerimiz ve mesleki eğitim okullarımızda bu anlamda büyük bir seferberliği yürütmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Son 10 yılda Millî Eğitim Bakanlığında bu birimlerde fikrî mülkiyetle ilgili her yıl 2,9 ürünün tescili alınmışken 2022 yılında henüz yıl bitmeden 7 bin 200 fikrî mülkiyetin tescilini almanın mutluluğunu yaşıyoruz." değerlendirmesine bulundu. 

 

17 Haziran'da okulların yaz tatiline gireceğini hatırlatan Bakan Özer, şunları söyledi: "Öğrencilerimizi yalnız bırakmamak, onların bilimle, sanatla sürekli temaslarını artırmak için Millî Eğitim Bakanlığı olarak ilk defa yaz okulu uygulamasını başlatık. Bilim ve sanat merkezlerinde 'bilim' ve 'sanat' diğer tüm okul türlerinde matematik yaz okulu ve İngilizce yaz okulunu ilk defa tüm öğrencilerimizin hizmetine sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İlk defa bu uygulamayı da öğrencilerimizin istedikleri yerde, Türkiye'nin neresine giderlerse gitsinler ücretsiz bir şekilde yararlanabilecekleri bir mekanizmaya aynı şekilde öğretmenlerimiz de gittikleri her noktada aktif olarak katılabilecekleri bir mekanizmaya dönüştürdük. Ben bu vesileyle yaz okulunun tüm öğrencilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." 

 

Bakan Özer, okullardaki bilimsel etkinliklerin kapasitesinin arttırılmasında ve daha fazla öğrencilerin bu etkinliklerde yararlanmasında katkıları nedeniyle emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Finallere ilişkin istatistikler için lütfen tıklayınız.

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.