ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

LGS KAPSAMINDA TERCİH İŞLEMLERİ BAŞLADI

  Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak ortaöğretim kurumları için tercihler başladı. Lise tercihleri, 20 Temmuz saat 17.00'ye kadar yapılabilecek. Yerleştirme sonuçları, 25 Temmuz'da açıklanacak.
LGS KAPSAMINDA TERCİH İŞLEMLERİ BAŞLADI

1- Tercihler nasıl yapılacak?

e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul müdürlüklerinden yapılabilecek olup, tercihlerin ortaokul müdürlüklerince onaylatılması gerekmaktedir. 

 

2-LGS'ye girmeyenler tercih yapabilecek mi? 

LGS puanıyla öğrenciler sınavla öğrenci alan okullar, yerel yerleştirme ve pansiyonlu okullar olmak üzere 3 grupta tercih yapılabiliyor. 

LGS'ye girmeyenler Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 grupta tercih yapabilecektir.

 

3-Kaç tercih hakkı var? 

Öğrencilerin il ya da ilçe sınırı olmaksızın 10 tane okul seçme hakkı bulunmaktadır. 

 

4-Yerel tercihler nasıl yapılacak?

Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ekranından ilk 3 okul eve en yakın olan yerlerden seçilmek zorundadır. Öte yandan en fazla 5 tercih yapılabilecektir.

 

5-Sonuçlar ne zaman açıklanacak? 

Liselere yerleştirme tercih sonuçları 25 Temmuz'da açıklanacak olup, ardından nakil dönemleri başlayacaktır.

 

6- Pansiyonlu okul tercihini kimler yapabilir? 

İsteyen öğrenciler pansiyonlu okulları seçebilirler. Burada da en fazla 5 okul seçilebilecektir. Eğer 3 grupta tercih yapılırsa ve tüm tercih hakları kullanılırsa, 20 okul seçilmiş olacaktır.

 

7- Özel okul kaydı nasıl yapılacak? 

Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacaktır.

LGS ile öğrenci alan özel okullara kayıt işlemleri ise 20 Temmuz'a kadar yapılabilecektir,  ancak yabancı özel okullar kayıtlarını 8 Temmuz'da bitireceklerdir.

 

8- Nakil işlemleri nasıl yapılacak? 

LGS yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından iki kez nakil uygulaması olacaktır. Her dönemde; LGS puanıyla öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecektir.

 

Tüm öğrencilerimize başarılar dileriz. 

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.