ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN LGS Tercih Merkezini Ziyaret Etti

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN LGS Tercih Merkezini Ziyaret Etti

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, devam eden LGS tercih merkezi olan Cumhuriyet Ortaokulu'nu ziyaret etti.

LGS Tercih Danışmanlığı süreciyle ilgili olarak yapılan çalışmalar hakkında okul idarecilerinden ve rehber öğretmenlerimizden bilgi aldı. Tercihlerini yapmak üzere okula gelen öğrenci ve velilerimiz ile bir süre sohbet ettikten sonra okulda yaz döneminde açılan DYK Kursları hakkında da bilgi alarak bu süreçte gönüllü olarak çalışan öğretmenlerimiz ile kısa bir süre görüşerek sınıf ziyaretlerinde de bulundu.

Ziyarette kısa bir açıklama yapan GÜN, "Merkezî yerleştirme; merkezî sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Öğrenciler, sınavla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecekler. Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihler doğrultusunda yerleştirme yapılacak.

Sınava giren ve merkezî sınav puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorunda olacak. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda öğrencilere merkezî sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak. Merkezî sınava girmeyen öğrenciler ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki grupta tercih yapabilecek.

Öğrenciler, ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapabilecek. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okulu tercih edebilecek. Tercihlerde, aynı okul türünden (Anadolu lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar için açılacak merkezî sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 10, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecek.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, Konya'da 26-28 Haziran tarihlerinde Millî Eğitim Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, il millî eğitim müdürlükleri, tarım il müdürlükleri, Selçuk Üniversitesi, Konya Büyükşehir Belediyesi, STK temsilcileri, hayırseverler ve alan öğretmenlerinin katılımıyla "Eğitimden Üretime Tarım" Çalıştayı düzenlendi. Burada tarım meslek liselerinin önemi belirtildi. Çalıştayda alınan kararlar içerisinde, alandan mezun öğrencilerin tarım sektöründe istihdamı için ortak proje ve çalışmalar yapılacak,  İlimizde de Gül Celel Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde bu programlar uygulanacak dedi.

Sözlerini, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak ortaöğretim kurumları tercihleri 4 Temmuz 2022 Pazartesi günü başlamış olup 20 Temmuz 2022 saat 17.00'ye kadar devam edecektir" diyerek bitirdi.

18-07-202218-07-202218-07-2022

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.