ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DİRİLİŞ NESLİNİN ÖNCÜSÜ ŞAİR SEZAİ KARAKOÇ'U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

16 Kasım 2021 tarihinde hayatını kaybeden şair, yazar ve "Diriliş" düşüncesinin mimarı Sezai Karakoç, Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü himayelerinde Erzincan Sosyal Bilimler Lisesi ev sahipliğinde düzenlenen programla anıldı.  Programa İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz Gün'ün yanı sıra EBYÜ Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Abdullah Arslan, Ortaöğretim Şube Müdür Hasan Güneş, okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerimiz katıldı.
DİRİLİŞ NESLİNİN ÖNCÜSÜ ŞAİR SEZAİ KARAKOÇ'U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

Ümitsizliğe karşı dirilişin öncüsü olmuş Üstad Sezai Karakoç'un hayatının anlatıldığı sinevizyon   gösteriminin ardından açılış konuşmasını yapan İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Aziz Gün; "Öncelikle üstadı anan, anlatan bir program yapalım teklifini ileten Sayın Valimiz Mehmet Makas'a teşekkürlerimi iletiyorum. Sevgili gençler sizlerin bu yaşta örnek alabileceği numune-i imtisal teşkil eden sayısız kahramanımız var dikkat ederseniz Sezai Karakoç'un hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biri de Necip Fazıl Kısakürek ile olan tanışması ve onunla olan yol ve dava arkadaşlığıdır. Bu sebeple arkadaşlarımızı, kahramanlarımızı çok iyi seçmek zorundayız." diyerek programa Sezai Karakoç sunumu ile katkı yapan Prof. Dr. Abdullah Arslan'a teşekkür edip sözlerini tamamladı.

İlk olarak Erzincan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Esmanur Macit "Çoçukluğumuz" ardından Erzincan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Hüseyin Adıbelli "Masal" ve son olarak TOBB Binali Yıldırım Kız AİHL öğrencisi Aslıgül Sıla Çelik "Sürgün Ülkelerden Başkentler Başkentine" isimli üstadın sevilen şiirlerini seslendirerek izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı.

Programın finalinde EBYÜ  Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Abdullah Arslan tarafından "Diriliş Öncüsü Sezai Karakoç" isimli sunum yapıldı.

Arslan, Bu güzide program da emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Üstadı birinci yılında anmak, hatırlamak ve gençliğe hayatını anlatmak çok önemli. Diriliş Şairi olarak biliyoruz ve yazdığı eserlerle özellikle Gençlere Diriliş ruhunu miras bıraktığını biliyoruz. Sezai Karakoç, Fuat Sezgin, Mehmet Akif Ersoy söz konusu olduğunda koşa koşa geleceğiz çünkü diriliş nesline ihtiyaç var ta ki doğunun 7.oğlunu tanıyana kadar. Heybemizi doldurmak için çok yolumuz var." dedi.

Edebiyat ve fikir dünyamızın büyük ustasını andığımız bu anlamlı programı merhum üstadın şiirleri ile harmanlayıp sunan programın hazırlanmasında emeği geçen tüm idareci, öğretmen, öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

01-12-202201-12-202201-12-202201-12-202201-12-202201-12-202201-12-2022

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.