ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Demokrasi ve İnsan Hakları Günü Kutlandı

"Dünya İnsan Hakları Günü" münasebetiyle Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde kutlama programı düzenlendi.Müftülük Konferans Salonu'nda düzenlenen programa Valimiz Sayın Mehmet Makas, Erzincan Belediye Başkanı Sayın Bekir Aksun, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenlerimiz ve öğrenciler katıldı.
Demokrasi ve İnsan Hakları Günü Kutlandı

Gül-Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program,  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Açılılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün; "Ne mutlu bizlere ki Batının son yüzyılda kısmen gündemine alabildiği insan hakları mefkûresini Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V), asırlar öncesinden Veda Hutbesi ile cihanşümul bir insan hakları belgesini bütün insanlığı içine alacak şekilde Âdemoğluna armağan etmiştir. Maalesef modern dünya henüz "Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; beyaz tenlinin siyah üzerine, siyahın da beyaz tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur." çizgisine ulaşamamıştır. Şeyh Edebali'nin, Osman Gazi'ye "Ey oğul, insanı yaşat ki, devlet yaşasın" nasihatiyle tohumları atılan Osmanlı İmparatorluğu bulunduğu coğrafyalarla adaleti tanıştırmış, yokluğunda ise maalesef kan ve gözyaşı hakim olmuş. Erenlerimiz Mevlânâ, Yunus Emre, Hacı Bektâş-ı Velî gibi mutasavvıflar yüzyıllar boyunca sevgi, birlik ve kardeşlik duyguları etrafında tüm insanlığı birleştirmede önemli görev üstlenmişlerdir. Bu anlamda onlar, evrensel nitelikteki engin hoşgörü anlayışının dünya çapındaki temsilcileri olmayı başarmışlardır. İnanıyoruz ki inancımız, tarihimiz, kadim kültürümüz adaletin, barışın, huzurun, insan onurunun muştusu olarak mazlum coğrafyalardaki gönüllerde ve zihinlerde yer almaya devam edecektir." dedi.

Erzincan Belediye Başkanı Sayın Bekir Aksun'un günün anlam ve önemine ilişkin konuşması ile devam eden programda son olarak konuşan Sayın Valimiz Mehmet Makas; "Devletimiz ve milletimiz, batıdan öğrendiğiyle değil, ecdadından öğrendiğiyle, insanı yaşat ki devlet yaşasın şiarıyla hareket ediyor. Tarihimizde olduğu gibi, bundan sonra da  adaleti ve hoş görüyü tüm dünyaya götürecek olan Aziz Milletimiz olacak. Dedemizin, ecdadımızın izinden giderek ülkemize gelen tüm mazlum insanlara sahip çıkacak, var olan haksızlıklara ve zulümlere karşı çıkmaya devam edeceğiz." dedi
   
Konuşmaların ardından program; Gül-Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri tarafından 'Sana, Bana, Vatanıma, Ülkemin İnsanlarına Dair' adlı şiirin okunması, hayatını kaybeden maden işçisinin son mektubunun okunması, insan hakları evrensel beyannamesi ile ilgili video gösterisi, 'insan hakları konulu sunum ve müzik dinletisi yapıldı.

 

Program, insan hakları günü konulu resim, şiir ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesiyle son buldu.

12-12-202212-12-202212-12-202212-12-202212-12-202212-12-202212-12-202212-12-202212-12-2022

 

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.