ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Öncesi Eğitimde Türkiye Zirvesindeyiz

Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından, çocuklarımızın gelişimi açısından son derece önemli olan okul öncesi eğitime hassasiyetle yaklaşılmakta ve okul öncesi okullaşma oranının ülkemiz genelinde %100'e ulaşması için tüm imkânlar seferber edilmektedir. Bilimsel verilerin, öğrenciler arasındaki başarı farklarını azaltmada okul öncesi eğitimin kritik bir öneme sahip olduğu gerçeğinden hareketle Erzincan'ımız okul öncesi eğitimde okullaşma oranı ile Türkiye ortalamalarının üzerinde bir başarıya ulaşmış durumda.
Okul Öncesi Eğitimde Türkiye Zirvesindeyiz

Geçtiğimiz yıl itibari ile Türkiye genelinde 3 yaş grubunda %14 olan okullaşma oranı ilimizde %32'ye ulaşarak bu yaş grubunda Türkiye birinciliğinin haklı gururunu yaşadık. 4 yaş grubunda Türkiye genelinde %35 olan okullaşma oranı ilimizde %58'e ulaşarak geçtiğimiz yıl 81 il arasında 4 yaş grubunda ulaşılan en yüksek oran olarak resmi istatistiklere yansıdı. 5 yaş grubunda Türkiye geneli %78 olan okullaşma oranı ilimizde %98,89 olarak gerçekleşmiş olup bu yaş kategorisinde ülkemizde ilk 5 il arasında yer almaktayız. 2022-2023 eğitim-öğretim yılında tüm yaş kategorilerinde Bakanlığımızın belirlemiş olduğu hedef okullaşma oranlarına ulaşmak için gerekli hazırlık ve planlamalarımız doğrultusunda önceki yıllarda olduğu gibi Erzincan eğitim camiası olarak okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve okul öncesi eğitime erişimi kolaylaştırmak için yoğun çaba sarf etmeye ve zirvede kalmaya devam edeceğiz.

İlimizde son dört yılda 8 yeni anaokulu hizmete kazandırılarak toplam anaokulu sayımız 36'ya ulaşmıştır.2021-2022 eğitim öğretim yılında 5993 olan okul öncesi öğrenci sayımız bu yıl 6845 olarak %15'e yakın artış göstermiştir. Okula ulaşamayan, tek bir öğrenci kalmayıncaya dek gerektiğinde köyde, mezrada, evde, çadırda ihtiyaç neredeyse orada olmak şiarı ile okul öncesi eğitimi tüm evlatlarımızın istifadesine sunmaya devam edeceğiz.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz Gün, öncelikli hedefimiz ilimizde okul öncesi eğitimden istifade etmeyen tek bir öğrencimizin kalmamasını sağlayarak eğitimde fırsat eşitliğini artırmak olduğunu, bu kapsamda okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarını yüzde yüze yükseltmek için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini ifade etti.

Okul öncesi eğitimin çocukların gelecekleri için, onların öğrenme, anlama kapasitelerini arttırmak, gelişim sürecini hızlandırmak için çok önemli bir basamak olduğunu, okul öncesi çağının bireyin fiziksel, zihinsel, sosyal-duygusal ve dil gelişimini tamamlandığı son derece önemli bir dönemi kapsadığını belirterek, okul öncesi okullaşma konusunda ilimizde; Millî Eğitim Bakanlığımız eğitim politikaları doğrultusunda atılan tohumların, yapılan yatırımların bugün meyvesini verdiğini belirtti.

İlimizde okul öncesi okullaşma oranının, Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda en üst seviyeye çıkarılacağını, okul öncesine kayıtsız tek bir çocuğumuzun kalmayacağını ve bu durumun sürdürülebilir hale getirileceğini belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz, bu konuda, Millî Eğitim Bakanlığımızın öncülüğünde gerekli tüm çalışmaların hassasiyetle sürdürüldüğünü söyledi.

21-12-202221-12-2022

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.