ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz Gün'ün 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı

Aziz milletimizin asil ruhunu yansıtan, nice şanlı zaferler ve kahramanlıklarla dolu bin yıllık geçmişimizin manifestosu olan ve ecdadımızın topyekûn vatan savunmasında bulunduğu bir dönemde yazılan İstiklal Marşımız, ortak sesimiz ve en kıymetli ortak değerimizdir.
Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz Gün'ün 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı

En zorlu günlerimizde sarsılmaz imanımızın, hak yolundaki sadakatimizin, vatan sevgimizin, asalet ve cesaretimizin mısralara bürünmüş hali olan İstiklâl Marşımız vücut buldu. Bu muhteşem marş, milletimizin her bir ferdinin zihnine ve gönlüne işleyen aidiyet mührü oldu. Milli mücadele yıllarında, ülkenin her köşesinde dalga dalga yankılanan, milli azmi ve imanı şahlandıran, milletimizin özgürlük umudunu yeşerterek ilham kaynağımız haline gelen İstiklal Marşı, aynı misyonu bugün de sürdürmektedir.

 

Hakkı tutup kaldırmayı ve haksızlık karşısında dimdik durmayı hayatı boyunca haykırmış münevver ve mütefekkir şairimiz, Mehmet Âkif Ersoy'un dünyalık makam ve mevkileri elinin tersi ile itmesi, vatan ve millet sevgisi, mukaddesâtlarımıza olan hürmeti, mücadele azmi ve bağımsızlık aşkı her zaman yüce Türk Milletine rehber olmaya devam edecektir. 

 

Doğumundan ölümüne kadar İslam âleminin ve Türk milletinin içinde bulunduğu sıkıntıları iliklerine kadar hissetmiş ve hissettiklerini mısralara dökmüş İstiklâl şairimiz Mehmet Âkif Ersoy; çıkardığı dergiler, yazdığı makaleler, kürsü ve minberlerde yaptığı konuşmalarla Türk milletinin bağımsızlık mücadelesine omuz vermiş, baş koymuş nihayetinde İstiklal Marşı ile de milletinin bağımsızlık destanına son noktayı koymuştur.

 

Milli Mücadelenin en çetin döneminde, milletimizin yeniden dirilişine ve şahlanışına vesile olan bu eşsiz eser, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu kutsal vatanın semalarında yankılanmaya devam edecektir.

 

İstiklal Marşı'mızın yazarı Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un, "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" temennisini yineleyerek, bu anlamlı gün vesilesiyle; İstiklal Marşı'mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabulünün 102. yıl dönümünde başta Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.