ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Deprem Tahliye Tatbikatı" Gerçeğini Aratmadı

Afet ve acil durum hizmetlerinin daha etkin bir şekilde yürütülmesi ve afet bilincin geliştirilmesi amacıyla eğitim ağırlıklı çalışmalar hızla devam ediyor.


Erzincan MEB Arama Kurtarma Ekipleri koordinesinde, afet bilincinin sağlanması, afetlere karşı hazırlıklı olunması amacıyla Melikşah İlkokulunda gerçekleştirilen "Deprem Tahliye Tatbikatı" gerçeğini aratmadı.

Okulda olası bir depreme karşı sirenler çalındı. Sınıflarda olan öğrencilerimiz sirenin uyarısıyla birlikte  'Çök-Kapan-Tutun' hareketini yaptı. Ardından önceden belirlenmiş çıkış sırası düzenine göre öğrenciler sınıftaki öğretmenler eşliğinde tahliye edilerek, okul bahçesindeki toplanma alanlarına intikal etti. Her sınıfın öğretmeni yoklama alarak eksik öğrenci var mı diye kontrol etti.

Gerçekleştirilen tatbikata ilişkin açıklamada bulunan Erzincan MEB AKUB Lideri Ahmet Ateş, tatbikatla hem öğretmen hem de öğrencilere yönelik afet bilincini geliştirmeyi hedeflediklerini ifade ederek bugün gerçekleştirilen tatbikatın aynı saatlerde "Hold My Hand" isimli  eTwinning projesi işbirliği ile  Türkiye, Azerbeycan, Ürdün ve Portekiz'de bulunan proje ortağı okullarda da gerçekleştirildiğini bu yönü ile uluslararası bir tatbikat şeklinde uygulandığı belirtti.

Ahmet Ateş, "Afet hayatımızın bir parçası. Muhtelif şekillerde sürekli karşımıza çıkabilecek bir durum. En son Kahramanmaraş merkezli depremlerde ciddi bir sınav verdik.  Devletimizin afetlere müdahale noktasında ciddi bir kabiliyet ve becerisi var. Bugün yapılan tahliye tatbikatında görev alan AKUB ekip arkadaşlarımızın hepsi ilk günden itibaren deprem bölgesinde depremzedelerimizin hizmetine koşarak arama kurtarma faaliyetlerinde, geçici yaşam merkezlerinde özveri ile vazife yapmış bu anlamda tecrübe sahibi arkadaşlarımız. Tatbikatın gerçeği aratmayacak şekilde geçmesini sağlayan başta ekip arkadaşlarıma, öğretmenlerimize ve bizi okula davet ederek tatbikatın gerçekleşmesine vesile olan "Hold My Hand" isimli  eTwinning proje yürütücüsü öğretmenlerimize teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

 

10-05-202310-05-202310-05-202310-05-202310-05-202310-05-202310-05-202310-05-202310-05-2023

 

 

 

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.