ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN’ün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN’ün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Varlıkların en üstünü, en şereflisi olan insanların renklerine, ırklarına, fiziki yapılarına, sağlam veya engelli olduklarına bakmamalıyız. İnsana insan olduğu için değer vermeliyiz. Engellilik hali, insani yönden bir kusur değildir. Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın ‘’Harabat ehline hor bakma zahit, Defineye malik viraneler var.’’ dizelerinde ifade ettiği gibi dış görünüş bakımından önemsenmeyen pek çok kimse zengin gönül yapısıyla Allah katında çok değerli olabilir. İnsanımıza Yunus’un deyimiyle ‘’Yaratılanı severim, Yaratandan ötürü’’ anlayışıyla yaklaşmalıyız.

Yaratıcıdan neşet ederek yaratılmışlara doğru yöneltilen merhamet değeri, insanların yaşamında ayrı bir anlam ifade eder. Hz. Peygamberin gözleri görmeyen bir sahabi olan Abdullah Ümmi Mektum’u Medine dışına çıktığı zamanlarda vekil olarak bırakması engelli kardeşlerimize verdiği değerin en somut kanıtıdır.

Ülkemizde yaklaşık 9 milyon engelli bireyimiz var. Bu nedenle engelli yurttaşlarımızın sorunlarını görmezden gelmek sorunları göz ardı etmek toplumun büyük bir kesimini yok saymaktır. Unutmayalım ki engelli kardeşlerimizin yaşadığı sorunlar yalnız kendilerinin değil ailelerinin, çevrenin toplumun kısacası tüm insanların sorunudur. Özellikle insanın yetişmesinde omuzlarında büyük bir yük olan öğretmenlerimiz her durumda olduğu gibi engelli kardeşlerimize yaklaşım noktasında da örnek olmalı, toplumda farkındalık duygusu oluşturmada büyük gayret sarf etmelidir.

Şunu biliyoruz ki engelli olmak bir noksanlık değildir ve toplumdaki her birey hayat süreci içerisinde engelli olabilir. Önemli olan engelli vatandaşlarımızla ilgili önce zihinlerimizdeki engelleri ortadan kaldırmak ve onların günlük yaşantılarında hayatlarını kolaylaştıracak tedbirleri almaktır.

Engelli vatandaşlarımıza fırsat verilmesi halinde ekonomik, sosyal, kültürel, spor ve benzeri her alanda üstün başarılara imza attıklarını görebiliriz. Bu açıdan bizler, onların her alanda sahip oldukları potansiyellerini ortaya çıkarmak ve onları toplumla bütünleştirmek için elimizden gelen bütün gayreti göstermeliyiz. Onların kamu-özel her alanda hayatlarını kolaylaştırıcı tedbirleri almaya devam etmeliyiz.

İl Millî Eğitim Müdürü olarak özellikle engelli öğrencilerimizin hayatın akışı içinde umutsuzluğa kapılmaması, özgüven kazanması noktasında okullarımızda düzenlenen etkinliklere katılması bizler için çok anlamlı ve değerlidir. Eğitimde kritik dönemler vardır. Bu dönemlerde engelli yavrularımızın eğitiminin aksaması, ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurur. Bu nedenle engelli öğrencilerimizin üretim çarkının öznesi olmasını istiyorsak yetenekleri doğrultusunda eğitim stratejisi belirlemeliyiz. Engelli öğrencilerimizin eğitim ve öğretiminde geçmiş yıllara göre çok ileri sevideyiz. Ama yine de yeterli görmüyoruz. Tüm engelli gençlerimizin üretken ve huzurlu bir yaşam sürmesini sağlamak, toplumla bütünleşmesine vesile olmak için çalışacağız. Zira her bir öğrencimizin engelli bireylere bakış açısının duygudaşlık ekseninde olmasını sağlamak, eğitim anlayışımızın temel prensiplerindendir.

İnsan tesadüfen yetişmiyor. İnsan yetiştirmek mermerin üzerinde ağaç yetiştirmekten daha meşakkatli bir iştir. Çocuğun ruh dünyasına girmek gerekir. İlgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim vermek gerekir. Çocuklarımızı adeta ilmek ilmek dokumalıyız. Bunun için de öğretmenin, ailenin ve çevrenin aynı düzlemde buluşması şarttır. Bu anlayışla sürdüreceğimiz eğitimle başarının önünde hiçbir engel kalmayacaktır.

Ben bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Engelliler Günü’nün hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Tüm engelli kardeşlerimize selamları saygılarımı iletiyorum.

 

Aziz GÜN

İl Millî Eğitim Müdürü

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.