ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Aziz GÜN´'ün 10 Kasım Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Aziz GÜN´'ün 10 Kasım Mesajı
İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Aziz GÜN´'ün 10 Kasım Mesajı

   Hayatı boyunca aziz milletimizin istiklali ve istikbali için mücadele etmiş Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümünün 81. yılında minnetle, şükranla yâd ediyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, cephede kahramanca mücadele eden bir komutan, Türk insanına milli ruh ve benlik aşılayarak yeniden ayağa kalkmasını sağlayan bir liderdir. Aziz milletimizin hürriyetine kasteden işgal güçlerine karşı ecdadımızın birlik ve beraberliğini tesis ederek Kurtuluş Savaşı'nı kazanmış ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kurmuştur.

Kurtuluş mücadelesinin en başından sonuna kadar Türk milletinin yüksek vasıflarına güvenmiş, kazanılan bu büyük zaferin milletin eseri olduğunu belirtmiştir. Onun önderliğinde Anadolu topraklarından yükselen bağımsızlık ve hürriyet meşalesi mazlum coğrafyalara  da ilham kaynağı olmuştur.

Atatürk´ün  önderliğinde aziz milletimizin kanıyla, canıyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin yaşatılması, hepimizin vazgeçilmez ortak sorumluluğudur. Ülkemizin gelişmesi için daha çok çalışmalı, gelecek kuşaklara mensubu olmaktan gurur duyacakları güçlü bir ülke bırakmak için çabalamalıyız.

 Atatürk'ün vatanı ve milleti için yaptıklarını öğrenmek ve gelecek nesillere aktarmak hepimiz için bir görev olmalıdır. Ancak bu görevi yerine getirebilmek için öncelikle Atatürk'ü doğru anlamak gerekir.

Nedir Atatürk'ü anlamak? Onu anlamak, en başta onun düşüncelerini anlamak, sonra da onun gösterdiği hedeflere ulaşmaktır. Atatürk, Türk halkına çağdaş uygarlık düzeyini; sanatta, bilim ve teknolojide ilerlemeyi; başka milletlerin boyunduruğu altına girmeyi engelleyecek ekonomik gelişmeyi sağlamayı hedef olarak göstermiştir. Bu hedefe ulaşmada en önemli rolü ise eğitim üstlenmektedir. Her alanda ülkeyi en ileri noktaya taşımanın tek yolu eğitimdir. Atatürk'e göre eğitim, bir milleti ya bağımsız ve yüce bir toplum haline ulaştırır veya tutsaklığa ve yoksulluğa sürükler. Eğitimin de her şeyden önce bilime dayanması gerekir.

Onun gelecek nesillere vasiyet niteliğindeki sözlerini idrak ettiğimizde, azim ve kararlı olduğumuzda ülkemiz çağdaşlaşma ve ilerleme yolunda önemli adımlar atacaktır. Her devletin varlığı, temsil ettiği milletin varlığına ve gücüne bağlı olarak sürer. Türk milletinin ise muhtaç olduğu güç, geçmişinden ders almasında, geleceğe umutla bakmasında, yılmadan çalışmasında ve Atatürk'ün inkılaplarından ayrılmamasında saklıdır.

 Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu,  büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmetle, minnetle anıyorum.

 

  Ruhları Şad, mekânları cennet olsun...

 

 

 

 

 

 

 

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.