ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN’ün 2018-2019 Öğretim Yılı 1.Yarıyıl Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, 18 Ocak 2019 Cuma günü başlayacak ve 3 Şubat 2019 Pazar günü sona erecek olan yarıyıl tatili ile ilgili bir mesaj yayınladı.
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN’ün 2018-2019 Öğretim Yılı 1.Yarıyıl Mesajı

Bugün ülkemizin dört bir yerinde olduğu gibi şehrimizde de öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için eğitim ve öğretime iki haftalık bir ara veriyoruz. Çok yoğun ve verimli bir çalışma dönemini geride bıraktık. Tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize hayırlı bir tatil dönemi diliyorum.

Öğrencilerimiz inanıyorum ki bu yarıyıl tatilinde birinci dönemin kritiğini etraflı bir şekilde yapacaktır. Öğrencilerimizin, düşük not aldıkları derslere ikinci dönemde daha iyi çalışıp sene sonunda güzel sonuçlar alacaklarına yürekten inanıyorum.

Sevgili Öğrenciler,

Kıymetli Öğretmenlerimiz,

Değerli Velilerimiz,

2018-2019 Eğitim- öğretim yılına 2023 Eğitim Vizyon belgemizin yol göstericiliğinde başladık. Eğitim – öğretim sisteminin hedefini de aklıselim, kalbiselim ve zevkiselim sahibi bireyler yetiştirmek olarak belirledik. Aklıselim bireyler diyoruz çünkü yapay zekâların, robotik kodlamanın, endüstri 4.0 Devrimi’nin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Donmuş, kalıplaşmış bilgilerle çağa ayak uyduramayız. Bu itibarla okullarımızda robotik kodlama etkinliklerine ağırlık verdik. TÜBİTAK projeleriyle öğrencilerimizin hayallerini gerçekleştirme ortamı oluşturduk. Kalbiselim bireyler diyoruz çünkü kalbinde merhamet, hoşgörü, diğergamlık duyguları olmayan bireylerin zihinleri insanlığa faydalı olamaz. Öğrencilerimizin kalbine ne koyduğumuz akademik başarıdan daha önemlidir.  Zevkiselim diyoruz çünkü evlatlarımız sanattan, edebiyattan, müzikten, kültürden yoksun büyüdüklerinde üretecekleri eserlerin estetikten mahrum olacağını, kadim değerlerimizle örtüşmeyeceğini iyi biliyoruz. Şunu unutmayalım: Köklere inemezsek, göklere yükselemeyiz. Kültürümüzün genetik kodlarını ilmek ilmek çocuklarımızın zihnine, kalbine nakşetmeliyiz.

Bu dönem okullarımızdaki tüm çalışmalar, dersler, projeler ve etkinlikler;  çocuklarımızı her alanda ve her açıdan hayata hazırlamak, maddi ve manevi değerleri kuşanmış bireyler olarak yetiştirmek, bu toprakların ruhunu kişiliğine eklemlemiş, bilimin ışığında kendini yetiştirmiş gençlerin sayısını artırmak içindi.

Eğitim; öğrenci, ebeveyn, öğretmen ve okulların senkronize hareket ettiği, birbirini etkilediği, öğrencilerimizin ihtiyaçları ve çağın gerekleri doğrultusunda sürekli yenilendiği bir olgu, bir süreçtir. Bizler, durağan, statik bir eğitim anlayışından öte, sürekli kendimizi yenilediğimiz, dinamik bir eğitim anlayışıyla eğitim sürecinde çocuklarımızı hayata hazırlıyoruz.

Bugün alınan karneler aslında az önce saydığım öğrenci, ebeveyn, öğretmen ve okulun ortak karnesidir. Unutmayalım ki eğitimde iddiası olmayan toplumların gelecek iddiası da olmaz. Geleceğimizin teminatı dediğimiz çocuklarımızın eğitiminden, başarısından, başarısızlığından hepimiz sorumluyuz. Bu nedenle tüm mesuliyeti çocuklarımızın üstüne atamayız. Eğitimin tüm paydaşları eğitim – öğretim sürecinde neleri doğru yaptık, nerelerde eksiğimiz var? Sorusunu kendilerine sormalı, ikinci dönem bu eksiklerimizi giderecek çalışmalara imza atmalıdır.

Değerli Öğretmenlerimiz,

Her öğrencinin bir hikâyesi vardır. Siz değerli öğretmenlerimiz bu hikâyenin başkahramanlarısınız. İnanıyorum ki çalışma azminiz, şevkiniz ikinci dönem artarak devam edecektir. Zira bu tatil dönemi dinlenme değil, bizler için demlenme dönemidir. İkinci dönemi daha yoğun ve verimli geçireceğimize yürekten inanıyorum.

Ben bu duygu ve düşüncelerle karnelerini alacak tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Tüm öğretmenlerimize emekleri, çalışmaları için teşekkür ediyorum. Ara tatilin güzel, neşeli ve sağlıklı bir şekilde geçirmenizi temenni ediyor, sizleri saygıyla muhabbetle selamlıyorum.

                                                                                                                               Aziz GÜN

İl Millî Eğitim Müdürü

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.