ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN´ün 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN´ün 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

6-7 yaşındasınız… O güne kadar kokusunu aldığınızda bile bütün sıkıntılarınızı gideren anneniz ve her yaptığıyla gözünüzde adeta bir kahraman olan babanız yanınızda. Şu hayatta başka neye ihtiyaç duyar ki insan, diye düşünüyorsunuz. Ta ki “onu” tanıyıncaya dek… Ta ki daha harfi tanımıyorken sana okuma-yazma öğreteni, bilginin o uçsuz bucaksız deryasında ışığını takip ederek yönünü bulduğun o hayat fenerini, dünyada senden başka bir “sen” daha olduğunu kulağına fısıldayanı, annen-baban olmadığı anlarda koşulsuz koşup sarılabileceğin bir üçüncü kişiyi tanıyıncaya dek… “Onu” yani “öğretmenini” tanıyıncaya dek…

Necip Fazıl Kısakürek vapurla Karaköy’e geçerken yanına biri yaklaşıp: “Üstat, Peygamberlere ne diye gerek duyuldu, biz kendimiz yolumuzu bulabilirdik.” diye sorunca Necip Fazıl, okuduğu kitaptan başını kaldırmadan: “Ne diye vapura bindin ki? Yüzerek karşıya geçseydin ya!” demiş. Öğretmenler birer kılavuzdur; doğru yola yönlendiren kılavuz ise kolaylık ve mutluluk getirir. Öğretmenlik, bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa... Nasıl fer verirse bahar için kışın ayazında donmuş doğaya! Öğretmen de öyle can verir bir topluma. Onu alır muasır medeniyetler halitasında yeri nere ise oraya koymak ister. Sizler, gönül bahçemizin tohumları Sevgili Öğrencilerimizin en iyi kılavuzları, en parlak güneşisiniz.

Kıymetli Meslektaşlarım,

Dünya farklı bir yöne giderken,  birçok ülke ve toplum büyük bir açmazın içindeyken tarihî ve kültürel kökleri hala canlı olan, mensup olduğu ahlaki değerlerini bir şekilde korumayı başarmış gençlerimizin bunu sağlamasında şüphesiz ki en büyük pay sahiplerinden biri de sizlersiniz. Dünyada bazı milletlerin artık ikinci bir şansı yok. Ama bizim hala gidilecek yolumuz, tükenmemiş umudumuz, gerçekleştirilecek ideallerimiz var. İşte bu idealleri sizlerin üstün başarı ve gayretleriyle gerçekleştireceğimize inancımız tamdır.

Çağın gereksinimlerini içselleştirmiş, eğitimde yeni yaklaşımları benimseyerek her geçen gün daha donanımlı hale gelen sizler, durmaksızın kendini yenilemeye ve etrafına ışık saçmaya devam edecektir.

Biliyorum ki hepiniz eğitimin ve öğretmenliğin bir gönül işi olduğunu biliyorsunuz. Kişisel çıkarlarınızı, hırslarınızı, maddi beklentilerinizi bir kenara bırakmanız bundandır; biliyorum. Ve sizler de biliniz ki en büyük hediyemiz olan “manevi beklentilerimiz” ise yıllar geçtikçe avuçlarımıza dolmaya devam edecektir.

Bütün bu anlayış ve bakış açısı içerisinde siz Değerli Öğretmenlerimin 24 Kasım Öğretmenler Gününü en içten duygularımla kutluyor,  meslek hayatlarınız boyunca gösterdiğiniz hakkı ödenmez emekler için teşekkür ediyor; saygılar sunuyorum.

 

Aziz GÜN

İl Milli Eğitim Müdürü

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.