ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN´ün İlköğretim Haftası ve 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN´ün İlköğretim Haftası ve 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

İlköğretim Haftası

İlköğretim, öğrencilerin hayatları boyunca ihtiyaç duyacakları hasletlerin kazanılmaya başlandığı süreci ifade eder. Çocuklarımızın temel bilgiler yanında kişiliklerinin şekillenmesi ve değerler eğitimini alması, devlet ve millet olarak eğitime, özellikle ilköğretime önem vermemizi gerekli kılar. Bu dönemde öğrencilerimize verilecek ahlaki erdemler yeni dikilen fidanlara verilecek can suyu hüviyetindedir. İlk önce ve her şeyden önce Türkiye’nin bağımsızlığına, kendi benliğine, geleneklerimize bağlı millet olmanın ulvi bilincini zihinde ve kalbinde taşıyan nesiller yetiştireceğiz. Eğitim davası, insan olma davasıdır. İlköğretim geleceğimizin temelidir. İlköğretimin değerini bilen güçlü eğitim kadromuz ve modern dersliklerimiz sayesinde Erzincan’da başarılı bir eğitim-öğretim dönemi geçireceğimize yürekten inanıyorum.

            Kıymetli Öğretmenlerimiz,

İnsan tesadüfen yetişmiyor. İnsan yetiştirmek mermerin üzerinde ağaç yetiştirmekten daha meşakkatli bir iştir. Çocuğun ruh dünyasına girmek gerekir. İlgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim vermek gerekir. Çocuklarımızı adeta ilmek ilmek dokumalıyız. Bunun için de öğretmenin, ailenin ve çevrenin aynı düzlemde buluşması şarttır. Bu topraklarda şehrimizin ve ülkemizin gelişimine katkı sunacak daha çok insan yetiştireceğiz. Unutmayalım ki okullarımız; millet kültürünün, millet ruhunun bayrağıdır. Vatan topraklarında yalnız o bayrak dalgalanır. Sizlerin öncülüğünde inanıyorum ki şehrimiz, geçmişte olduğu gibi bu eğitim-öğretim döneminde de eğitim bayrağını en üst noktalarda dalgalandıracaktır. Öğretmenliği, donmuş ve sıradanlaşmış bir çerçeveden kurtarmak, icra edenin de muhatap olanın da zevk aldığı bir yaşama biçimine dönüştürmek için tek çaremiz okumak, anlamak ve anlatmaktır. Zira çocuklarımız işaret parmaklarınıza değil, ayak izlerinize bakar. İyi bir örnek olduğumuz sürece iyinin, doğrunun, faydalının peşinden giden, üreten nesiller yetiştirebiliriz. Kendini sürekli yenileyen, kişiliğiyle, duruşuyla, hayata bakışıyla birer örnek olan siz değerli öğretmenlerimizin gayretleriyle yeni başarı hikayeleri yazmaya devam edeceğiz.

Değerli Velilerimiz,

Sydney Harris der ki : “Eğitimin tüm amacı aynaları pencerelere çevirmektir.“ Keşfeden, sorgulan, bilimin ışığında kendini yenileyen bireyleri hep beraber yetiştireceğiz.  Çocuklarımızın ikinci evi, okullarımız olacaktır. Sizin için en kıymetli varlıklarınız olan çocuklarınızı bize emanet ettiğinizin bilincinde ve sorumluluğumuzun farkındayız. Öğretmeni, yönetici ve tüm çalışanları ile eğitim dünyamız bu sorumluluk bilinci ile ülkemize umut dolu bir gelecek yaratma isteğinde kararlıdır. Bu hedef doğrultusunda çocuklarımızın eğitiminde okulla sürekli diyalog halinde olmanız, çocuklarımızın gelişimlerini yakından takip etmeniz öğrencilerimizin başarısını artıracaktır.

Sevgili Öğrencilerimiz,

Bu eğitim-öğretim döneminde yenilenmiş müfredatımızla, tecrübeli öğretmenlerimiz ve modern dersliklerimizle sizlere eğitim vereceğiz. Öğretmenleriniz sizleri sabırsızlıkla bekliyor. Sizlere yol gösterecek, sizlerin geleceğine yön verecek, ufuk açacak eğitim kadromuzla başarılı bir dönem geçireceğinize yürekten inanıyorum. Sizlerin varlığının bizler için en büyük güç kaynağı olduğunu unutmayın. Zenginleştirilmiş eğitim ortamında inanıyorum ki büyük başarılar elde edeceksiniz. Yeter ki öğrenme aşkını, keşfetme merakını canlı tutun. Sizlere başarılar diliyorum.

Ben, bu duygu ve düşünceler içinde ilköğretim haftasının ve yeni eğitim-öğretim yılının hayırlara vesile olmasını temenni ediyor; tüm öğretmenlerimize, velilerimize ve öğrencilerimize esenlikler diliyorum.

 

Aziz GÜN

İl Millî Eğitim Müdürü

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.