ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AZİZ GÜN'ÜN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AZİZ GÜN'ÜN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Sevgili Öğretmenim,

Kurtuluş Savaşı'ndan sonra bütün enerjisini ve zamanını yeni Türkiye'nin inşasına vakfeden Büyük Önder Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verildiği 24 Kasım 1928 yılının 94. yıl dönümünü, bu anlamlı günün öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlanmasının ise 41. yılını aynı heyecan ve coşkuyla kutluyoruz.

Öğretmen emindir, güvenilendir, güven verendir. Kendisine emanet edilen umudumuz, yarınlarımız olan öğrencileri anne ve baba şefkatiyle yetiştiren, emanete gözü gibi bakan, onlara vatan, millet sevgisi aşılayan, sevgi, saygı, hak, adalet dürüstlük gibi değerleri davranış haline dönüştüren, bilgi çağının gereklerini yerine getirebilen nesilleri yetiştiren öğretmenlerimizi bir günde hatırlamak elbette ki yeterli değildir. Toplum olarak öğretmenlere karşı olan saygı ve sevgimizi minnet ve şükran duygularımızı sürekli canlı tutmak geleceğimiz adına büyük önem taşımaktadır.

 

Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum anlayışı öğretmenlik mesleğinin, inanç dünyamızda, tarihimizde ve kadim medeniyetimizdeki kıymetini göstermesi adına en çarpıcı ifadelerdendir. Ecdadımıza baktığımızda çoğunun öğretmenleriyle anıldığını görüyoruz. Şeyh Edebalisiz Osman Gazi, Akşemseddinsiz Fatih, İbn-i Kemalsiz Yavuz düşünülemez, Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen  Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ´Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır´ sözü de tarihimizdeki bu geleneğe işaret edip "Eserin kıymeti sizin beceriniz ve fedakârlığınızın seviyesi  ile orantılı olacaktır. Cumhuriyet fikren, ilmen, fennen, bedenen ve yüksek karakterli muhafızlar ister. Yeni nesli bu özellik ve yetenekle yetiştirmek sizin elinizdedir.' diyerek öğretmenlerin görev ve sorumluluğunun önemine vurgu yapmıştır.


Öğretmenlik, her iklimde, her coğrafyada ve tüm şartlar altında bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve geleceğe aktarılması sürecinde çok önemli bir role sahip olmuştur. Dolayısıyla öğretmenlerimiz geçmişte olduğu gibi bugünde değişimin, gelişimin, daha ileri hedeflere doğru yürümenin anahtarı durumundadır.

 

Bugün ülkemizin fikir, kültür, sanat, bilim alanında öne çıkan bütün değerlerinde bir çömlek ustasının testide bıraktığı iz gibi öğretmenlerimizden izler vardır. Dün olduğu gibi bugün de öğretmenlerimiz Türkiye'yi çok iyi yerlere taşıyacak eğitim seferberliğinin öncüleri, akıncıları, uçbeyleridir. Geleceğin huzurlu, güvenli ve büyük Türkiye'sinin inşasında rol alacak gençlerimiz ve çocuklarımız öğretmenlerimizin ellerinde şekillenecektir. Bu memleketi, milleti ve değerlerimizi sahiplenecek gençlerle geleceğimiz her zamankinden daha aydınlık olacaktır.

Kıymetli Öğretmenim

 

Yükünüz ağır, yolunuz uzun ancak unutmayın atacağınız her adım azminiz, kararlılığınız necip milletimiz tarafından dün olduğu gibi bugün de, yarın da daima destek görecek, ulaştığınız ve ulaşacağınız her güzellik ve başarıda sizlerin fedakârlıkları takdir ve minnetle anılacaktır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle,

 

Yaktığı eğitim meşalesinin ışığını yeni nesillere, yeni nesli de öğretmenlere emanet eden Başöğretmen  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, daha dün hain terör örgütünün saldırısı ile şehit olan Ayşenur öğretmenimizi, Aybüke ve Necmettin öğretmenlerimizi, görevleri başında şehit olan tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyor; sevgi, emek ve özveri ile yeni nesillere rehberlik eden tüm öğretmenlerimizin "24 Kasım Öğretmenler Gününü"  kutluyorum.

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.