ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüzün 23 Nisan Mesajı

İl Müdürümüzün 23 Nisan Mesajı

Millet egemenliğinin her bir ferdimizin yüreğinde sarsılmaz ve bölünmez bir inançla perçinlendiği günlerin yeni bir yıl dönümünü daha yaşıyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bir kez daha kutlamanın çoşkun heyecanı içindeyiz.

Tarih milletlerin mücadelelerinden ibarettir. İlk çağdan günümüze tabiatla, doğal afetlerle, düşmanlarla mücadelelerden zaferle ayrılan milletler günümüze kalmış, tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Ecdadımız tarih boyunca karşılaştığı tüm badirelerin üstesinden gelmeyi başarmıştır. Bunu yaparken sözüm ona ileri, batılı devletler gibi bozgunculuk yapmadan, işgal etmeden, insanların yaşam alanını kısıtlamadan hedeflerine ulaşmıştır. Bizleri diğer milletlerden üstün kılan vasıf, ecdadımızın ahlak ve erdem ışığında çizdiği istikamettir.

Unutmayalım ki milletlerin özgürlük uğruna kendine has direnişleri vardır. Türk milletinin 1920 baharındaki şahlanışı; bu bakımdan ilk defa kendinden, kendi özgürlüğünü savunan eşsiz bir liderle el ele, gönül gönüle vererek Anadolu’da bağımsız bir devlet kurdu. Çünkü Türk milleti idealist yöneticilerin elinde, kişisel çıkarlardan uzak, bir Millî Kurtuluş Mücadelesi’ne atılmanın ilk andını içti. Çünkü aziz milletimiz, bilimde ve teknikte soylu tarihine yaraşır şekilde ilerlemenin bilincine vardı.

23 Nisan’ın asıl önemi, Türk’ün kendine güven duygusuna yeniden kavuşmasıdır. Özünde iyiliğin, yiğitliğin, fedakârlığın, sabrın ve cesaretin mayası gizli olan milletimiz, bu ölümsüz değerlerine alın terini de katarak Milli Kurtuluş Mücadelesi’ni zaferle sonuçlandırmıştır.

23 Nisan 1920 tarihinin, tüm çocuklara bayram olarak armağan edilmesi, ülkemizin geleceğine en aydınlık yoldan yürümenin köklü işareti olmuştur.

Zafer ve hürriyet kervanının temel taşı 23 Nisan’dan aldığımız güçle yöneldiğimiz eğitim faaliyetleri, çağdaş uygarlığın doruğuna yükseltmek için olanca gücümüzü harcamak, 23 Nisan’ı bize armağan eden ecdadımıza en anlamlı şekilde şükran borcumuzu ödemek olacaktır.

Kurtuluş Savaşı’yla başlayan bağımsızlık mücadelemiz sırasında Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılması, küllerinden doğan bir milletin Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulacağını müjdelemiştir. Mustafa Kemal Atatürk, bizim için çok önemli olan bugünü aynı zamanda Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak tüm çocuklara armağan etmiştir. İşte zor şartlarda istiklal mücadelesi veren ecdadımız her şeye rağmen çocukları düşünmüş, gelecek nesilleri bağımsızlığımızın teminatı olarak görmüştür. Bizler de bu inançla çocuklarımızı vatan, millet ve bayrak sevgisiyle eğitmek için büyük çaba sarf ediyoruz.

Artık fetihler, topla tüfekle değil eğitimle bilimle sanatla yapılıyor. Çağın ritmine ayak uyduramayan milletler kısa zamanda yok olup gider. Çağ açıp çağ kapatan bir ecdadın torunları olarak bizler, dünyada her alanda söz sahibi olmanın yolunun eğitimden geçtiğini biliyoruz. Devletimiz nitelikli bir eğitim kadrosu oluşturmak, modern sınıflarda teknolojinin olanaklarını sonuna kadar kullanarak eğitim-öğretim faaliyetlerini yapmak için büyük bir özveriyle çalışıyor. Bizler de çocuklarımızın geleceğini güçlü temellerle inşa etmek için çabalıyoruz. Başarılarını gördükçe çocuklarımızla gurur duyuyor, çalışma azmimiz daha da artıyor. Çocuklarımız üreten, sorgulan, araştıran bireyler oldukça ulusal egemenliğimizin ilelebet devam edeceğinden şüphe duymuyorum.

          Bu duygular içinde Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi saygı,  şükran ve minnetle anıyor; ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.

 

Aziz GÜN

İl Millî Eğitim Müdürü

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.