ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlkokul Müdürleriyle Serbest Etkinlikler Dersi Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN’ün başkanlığında Temel Eğitim Şube Müdürü Mutlu MAYDA ve İlkokul Müdürlerinin katılımıyla 07/12/2016 Çarşamba günü Melikşah İlkokulu’nda Serbest Etkinlikler Dersi Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
İlkokul Müdürleriyle Serbest Etkinlikler Dersi Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Toplantıda, İlkokullardaki serbest etkinlikler dersinin daha verimli işlenebileceği oyun ve fiziki etkinlikler dersinin işleniş şekillerinin ele alınması, Talim ve Terbiye Kurulunun oyun ve fiziki etkinlikler ders programının incelenmesi, çocuk kulüpleri konuları masaya yatırıldı.

İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN; toplantıda İlkokullarda okuma seferberliği başlatılarak, okuduğunu anlayan, yorumlayabilen ve anlatan bir nesil yetiştirilmesi gerektiğini belirtti. Serbest Etkinlikler Dersinin öğretici ve eğlendirici uygulamalar yoluyla öğrencilerin okulu daha çok sevmelerini, bir aile ortamı gibi benimsemelerini, okulda kendilerini rahat ifade edebilmelerini, güvende hissetmelerini, daha mutlu olmalarını sağlamak, diğer öğrencilerle etkileşimlerini artırarak sosyalleşmelerine yardımcı olmak; zihinsel, fiziksel, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamaktır diyen GÜN, Serbest etkinlik saatinde uygulanacak etkinlikler yoluyla öğretmenler öğrencilerinin yeteneklerini ortaya çıkarabilecek ortamlar düzenlerken öğrenciler kendilerini tanıma imkânı elde edeceklerdir dedi.

Serbest Etkinlikler Dersinde neler yapılabilir? Konusunda İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN şu ifadelere yer verdi; Serbest etkinlik saatlerinde öğrencilerin yaşları ve kavrama düzeyleri dikkate alınarak kişilik gelişimine yönelik; kitap okuma, drama, film izleme, yarışma, oyun, gezi ve gözlem, spor, sanat etkinlikleri vb. yapılması; Öğrencilerin farklı ortamlarda bulunmaları sağlanarak sosyal yaşam becerilerinin geliştirilmesi, öğrencilerle birlikte çarşı, pazar gibi alışveriş ortamlarına giderek bütçe oluşturma, kaliteli ve uygun fiyatlı ürünü seçilmesi, çevrenin imkânları ölçüsünde sebze meyve yetiştirme, balık tutma vb. faaliyetler, Yaşanılan çevreyi düzenleme, bölgenin gelir kaynağı olan meslekleri tanıma, trafik ve ev kazalarından korunma gibi etkinliklerin yaptırılması, anne babalar sınıflara davet edilerek meslekleri ve çalışmaları hakkında öğrencilerin bilgilendirilmesi, Kurum ve kuruluşlara ziyaretler düzenlenmesi gibi faaliyetler yaptırılması, Öğrencilerin zihinsel becerilerini geliştirmeye yönelik satranç turnuvaları, yarışmalar, bulmacalar, oyunlar, şenlikler, şiir, müzik dinletileri vb. 

Çocuk Kulüpleri Yönergesini okuyarak okul müdürlerine bilgiler veren GÜN, bu kulüplerin faal hale getirilmesi ve Yabancı Dil Kulübü, Görsel Sanatlar Kulübü, Müzik Kulübü, Yüzme Kulübü, Geleneksel Çocuk Oyunları, Proje Çalışmaları, Matematik Kulübü, Bilim Kulübü, Jimnastik Kulübü, Fotoğrafçılık Kulübü, Kayak Kulübü gibi kulüplerinde okullarda oluşturulabileceğini belirtti.

 

08-12-201608-12-201608-12-201608-12-2016

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.