ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası Kutlandı

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası Kutlandı

Birleşmiş Milletler tarafından 10 Aralık 1948’de kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 69. yıl dönümü olan “İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası” Müftülük Konferans Salonunda düzenlenen programla kutlandı.

Müdürlüğümüz koordinesinde Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Programa, Vali Yardımcımız Sayın Yaşar Kemal YILMAZ, Erzincan Belediye Başkan Yardımcısı Halit MUTLU, Erzincan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN, il protokolü, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını Okul Müdürü Şahin ÇUBUK yaptı. Konuşmasında, “İnsan yalnızca insan olmasının gereği olarak sahip olduğu doğal haklar uygarlığın tarihi boyunca insanlığın konusu olmuştur. Bir başka ifadeyle uygarlık ancak insan bilincinin geliştiği ölçüde yükselmiş bu bilincin köreldiği dönemlerde karanlığa gömülmüştür. Magna Carta sözleşmesi birey hakları karşısında kralın yetkilerini kısıtlayan ilk bendi olarak kabul edilmiştir.18-19. Yüzyıllar temel insan haklarının anayasalarda yer alması mücadelelerine sahne olmuştur. İnsanHakları Evrensel Bildirisini kabul eden ülkeler arasında yer alan Türkiye Cumhuriyeti Devleti İnsan HaklarıSözleşmesi dahil olmak üzere evrensel hukukun ürünü olan sözleşmelerinin de tarafıdır” dedi.

Açılış konuşmasından ardından İnsan Hakları Gününün önemini belirten İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN yaptığı açıklamada, “10 Aralıkİnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 10 Aralığı içine alan hafta insan hakları haftası olarak çeşitlietkinliklerle kutlanmaktadır. Özellikle ülkemizde her ilimizde başta Milli Eğitim Bakanlığımız olmak üzereçeşitli sivil toplumun kuruluşları tarafından günün anlam ve önemi anlatılmakta. Özellikle din, dil, renkayrımı yapılmaksızın yeni yetişen nesillere bunu aktarmak bu hafta ve bugün bizim için ayrı bir fırsatolmaktadır. Özellikle bütün insanlar özgür ve haklar yönünde eşit doğar maddesiyle başlayan insan haklarevrensel beyannamesinde anlatıldığı gibi insanların yaratılış itibariyle kendilerine verilen ve kesinlikle onlardan alınmayacak olan haklar vardır. Bizler yerdeki karıncaya bile ulu nazarım vardır diyen Yunus Emrelerin, gölgesinde oturduğun ağaç dahi senden incinmesin şiarıyla yetişmiş olan aynı zamanda bu mümbit topraklarda özverili, hoşgörülü en güzel örneklerini dün gördük bugün görüyoruz yarında mutlaka yaşayacağız ve bunları mutlaka göreceğiz” diye konuştu.

Protokol konuşmalarından sonra programda, iki sahne olan “Simitçi Mercan” adlı oyun sahnelendi. İnsan Haklarını konu alan Şiir, video gösterisi, oratoryo ve müzik dinletisi yapıldı. İzleyicilerden büyük beğeni alan program, Vali Yardımcısı Sayın Yaşar Kemal YILMAZ’ın sahneye çıkarak oyunculara teşekkürü ile son buldu.

13-12-201713-12-201713-12-201713-12-201713-12-201713-12-201713-12-201713-12-201713-12-201713-12-2017

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.