ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Küçük Mühendisler İş Başında

Küçük Mühendisler İş Başında

Müdürlüğümüz tarafından yürütülmekte olan ODAK 21.Yüzyıl projesi kapsamında ilimizde görev yapan öğretmenlerin STEM (Bilim-Teknoloji-Mühendislik-Matematik) konusunda bilgi sahibi olması ve donanımlı hale gelmesi için öğretmen eğitimleri kapsamında ilk olarak Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Scientik Çalıştayı Şubat ayı içerisinde ilimizde yapılmış, çalıştaya 50 öğretmenimiz davet edilmiştir. Öğretmenlerimiz bu çalıştayda okullarında yürütecekleri STEM faaliyetleri konusunda bilgilendirilmiş yapacakları çalışmalarla ilgili örnek uygulamalar yapmışlardır. Bu çalıştay sonrası eğitim alan öğretmenlerimiz tarafından ildeki tüm öğretmenlere yönelik İl Millî Eğitim Müdürlüğü mahalli hizmetiçi eğitimler kapsamında düzenlenen STEM (Temel Seviye) Kursu düzenlenmeye başlanmıştır. Hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde ilk olarak anaokulu öğretmenleriyle başlanmış şu anda eğitimler ilkokul öğretmenlere yönelik devam etmektedir. Sonraki aşamalarda ortaokul ve lise öğretmenlerine de eğitimler devam edecektir. Mart ayından bu yana yapılan hizmetiçi eğitim faaliyetlerine şu ana kadar 35 öğretmenimiz katılmış olup, müdürlüğümüzce açılan Şehit Astsubay Uğur Fetih Özdemir Ortaokulu, Ölçme Değerlendirme Birimi STEM Atölyesi’nde öğretmenlere yönelik eğitimler devam etmektedir. Yine değişik okullarımızda yürütülen E-Twinning projeleriyle de Stem eğitimleri verilmektedir.

Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri ve Matematik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Sema Altun Yalçın tarafından Avusturalya Büyükelçiliği destekli yürütülen “Küçük Mühendisler İş Başında” projesi  Yaylabaşı Ortaokulu, Kavakyolu Ortaokulu, Çukurkuyu Fatih Ortaokulu ve Yalnızbağ Ortaokulunda yaklaşık 300 öğrenciyle devam etmektedir. Proje kapsamında 10-14 yaş aralığında dezevantajlı bölgede yaşadığı düşünülen kız çocuklara Stem eğitimi verilerek kız çocukların mühendislik becerilerinin kazandırılmasının yanı sıra girişimcilik, özgüven, yaratıcılık, problem çözme yeteneklerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

 

Erzincan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sema Altun Yalçın’ın yürütücülüğünü yaptığı, Avustralya Büyükelçiliği’nin destek verdiği “Küçük Mühendisler İş Başında” projesi Yalnızbağ Ortaokulu’nda yerinde incelendi ve açılışı yapıldı. Açılışa Avusturalya Büyükelçisi Marc Innes Brown ve heyeti, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prf.Dr.İlyas ÇAPOĞLU, Rektör Yardımcıları, İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN, Merkez Komutanı Topçu Alb. Atilla TİMUR ve davetliler katıldı.

06-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-2018

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.