ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

´´Kuşaklar Buluşuyor Sınıfı´´ Refahiye Huzurevinde Açıldı

´´Kuşaklar Buluşuyor Sınıfı´´ Refahiye Huzurevinde Açıldı

Refahiye Anaokulu tarafından hazırlanan “ Kuşaklar Buluşuyor Projesi” kapsamında Refahiye Huzurevi bünyesinde okulöncesi çağındaki çocuklara yönelik olarak hazırlanan “Kuşaklar Buluşuyor Sınıfı”  Refahiye Kaymakamı Hatice BAYAR ÖZDEMİR, İlçe Millî Eğitim Müdürü Yücel KAPLANOĞLU, Refahiye Anakulu yöneticileri ve Huzurevi sakinlerinin katıldığı törenle açıldı.

Refahiye Kaymakamlığı, İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ve Huzurevi Müdürlüğü’nün desteği ve işbirliği ile yürütülen proje, İlçede bulunan okul öncesi çağındaki çocuklar ve yaşlılar arasında kuşaklararası dayanışmanın sağlanması amacıyla hazırlandı. Okul temelli dayanışma modellerini bir araya getiren bu proje Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor. Proje uygulamasından elde edilecek bilgilerin, gelecekteki çalışmalar için yol gösterici olacağı düşünülüyor. ABD, Almanya ve İngiltere gibi bazı ülkelerde hayata geçirilen bu yaklaşımın ülkemizdeki sonuçlarının, diğer tecrübelerle karşılaştırma yapma imkânı sağlayacağı ümit ediliyor.

Proje ile okulöncesi çağındaki çocukların huzurevinde kalan yaşlılar ile bir araya getirilerek; çocukların yaşlı kuşakla iç içe eğitim alması sağlanacak ve bu karşılıklı etkileşim sonucunda duygu, tecrübe, bilgi ve beceri paylaşımları artırılmış olacaktır. Bu örnek modelin yaygınlaştırılması ile, ülkemizde yaşlı ve genç kuşağa yönelik “olumlu algı” oluşturulmasına ve dolayısıyla “kuşaklararası ilişkilerin güçlendirilmesi”ne katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Ayrıca çocukların güçlü bir kişilik geliştirmelerinde önemli bir etkisi olacağı değerlendirilmektedir.

Nightingale Huzurevi (İngiltere) ve Kuşaklararası Öğrenme Merkezi (ABD) gibi örnekler model alınarak hazırlanan “Kuşaklar Buluşuyor Sınıfı” uygulaması ile yaşlılar ve öğrencilerin psikolojik iyi oluş düzeylerinin yükseltilmesi, ebeveynler başta olmak üzere tüm kesimlerde, kuşaklararası dayanışma ve yaşlılar ile ilgili farkındalığın artırılması, çekirdek aile içerisinde yaşlılar ile etkileşimi olmayan çocukların “yaşam okulu” diyebileceğimiz yaşlılar ile birlikte hayata hazırlanmaları hedefleniyor.

Projeye dahil olan okulöncesi çağındaki öğrencilerinin haftanın belirli günlerinde bu sınıfta eğitim görmeleri sağlanacaktır. Eğitimler huzurevinde kalan yaşlılarında katılımı ile gerçekleştirilecek ve huzurevi bünyesinde bulunan atölyelerde çocukların yaşlılar ile birlikte el işi ürünleri birlikte üretmeleri sağlanacak. Önümüzdeki eğitim yıllarında bu sınıfa doğrudan öğrenci kaydı alınarak haftanın tamamında eğitimlerin sürdürülmesi ve kalıcı hale getirilmesi planlanmaktadır.

27-04-201827-04-201827-04-201827-04-201827-04-201827-04-201827-04-201827-04-201827-04-201827-04-2018

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.