ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MATEMATİK SEFERBERLİĞİ BAŞLADI

Millî Eğitim Bakanlığınca "her yerde matematik" anlayışıyla hazırlanan Matematik Seferberliği Tanıtım Töreni, Bakan Mahmut Özer'in katılımıyla gerçekleştirildi.
MATEMATİK SEFERBERLİĞİ BAŞLADI

Millî Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK ve üniversiteler iş birliğinde matematik dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak hem öğrenimini kolaylaştırmak hem de öğrencilerin bu dersi küçük yaştan itibaren sevmelerini sağlamak amacıyla başlatılan Matematik Seferberliği Tanıtım Töreni,  Bakan Mahmut Özer'in katılımıyla gerçekleştirildi. 

 

Törende yaptığı konuşmada matematikteki öğrenme yaklaşımını değiştireceklerini belirten Bakan Özer, salondaki coşkuyu işaret ederek bunun bir seferberlik değil şenlik olduğunu söyledi. 

 

Bakan Özer, öğretmen ve öğrenciler ile el ele yeni bir yola girmenin, gelecekle ilgili yeni bir adım atmanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti. 

 

Türkiye'nin son 20 yılda eğitim alanında kalite odaklı büyük bir dönüşüme imza attığını belirten Bakan Özer, artık yeni dönemde odak noktasının eğitimde fırsat eşitliği olduğunu kaydetti. 

 

"Eğitimde fırsat eşitliğinin kilit taşı matematik"

Temel Eğitimde 10.000 Okul projesinden Bakanlığın uyguladığı diğer pek çok projeye hepsinin ana odağını eğitimde fırsat eşitliğinin oluşturduğunu söyleyen Bakan Özer sözlerini şöyle sürdürdü: "Nasıl bu ülke eğitime erişimle ilgili diğer problemlerini çözmüşse eğitimde fırsat eşitliğine ilişkin sorunlarını da çözebilecek müktesebata sahip. Yıllardan beri kronik bir problem olan matematik öğretimini nasıl kolaylaştırabiliriz? Ben eğitimde fırsat eşitliğinin kilit taşının da matematik öğretimi olduğuna inanıyorum çünkü matematik hepimize lazım. Matematik sadece sayısal eğilimi olan öğrencilerimize değil sözel eğilimi olan öğrencilerimize de eşit ağırlığa eğilimi olan öğrencilerimize de lazım. Aslında bu paradigmayı değiştirmemiz gerekiyor. Matematik, her insan için, hayatı anlaması için, hayatı yorumlaması için ve hayatın içerisinde rasyonel bir şekilde yol yürüyebilmesi için gerekli olan bir enstrüman sağlıyor. İşte bizler gençlerimizi 21. yüzyılın dünyasına bu yeteneklerle yetiştirmek için matematik seferberliğini hep birlikte bugün başlatmış oluyoruz. İnşallah bu, adım adım 81 ile ve 922 ilçemize yaygınlaşarak çok güzel başarı hikâyeleri ortaya çıkacak."

 

Matematik yaz okulları açılacak

Dün BİLSEM'lerde yaz okulu açılmasına ilişkin bir açıklamada bulunduğunu hatırlatan Bakan Özer, "2020 yılında 183 olan BİLSEM sayısını 2022 yılında 355'e çıkardık. Artık yazın BİLSEM'lerde yaz okulu kapsamında iki ders okutacağız: Bilim ve sanat. 2. sınıftan 12. sınıfa kadar BİLSEM öğrencisi olup olmadığına bakmaksızın çocuklarımıza istedikleri illerde yaz okullarına katılabilme imkânı getirdik." diye konuştu. 

 

Bakan Özer programda yaz okullarıyla ilgili yeni bir müjdeyi de şöyle açıkladı: "Matematik seferberliği ile ilgili yeni bir adım atıyoruz. Bu süreçlere sahada öğrencilerimizi çok daha fazla entegre edebilmek için 4. sınıftan 12. sınıfa kadar destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında illerimizde, ilçelerimizde matematik yaz okulları açıyoruz. Bizim bir an bile beklemeye ve ertelemeye tahammülümüz yok. Karar verdiğimiz şeyleri hızlı bir şekilde yazın uygulayarak İnşallah 2022-2023 eğitim öğretim yılında çok daha güçlü bir şekilde eşitsizliklerini çok daha azaltmış bir şekilde yolumuzda yürümeye, yeni açılımlar yapmaya devam edeceğiz."

 

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.