ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Meslek Liseli Olacaklara Konferans

Meslek Liseli Olacaklara Konferans

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) nın 2019 yılı Mesleki ve Teknik Eğitim kapasitesinin geliştirilmesi kapsamında, Mesleki ve Teknik Eğitim olanaklarının geliştirilmesi, bu alanlara öğrencilerin teşvik edilmesi, mesleki eğitime yönelik algının değiştirilmesi ve yönetilmesi, genç iş gücünün yetenek ve ilgi alanlarına göre doğru yönlendirilmesi, öğrenci, öğretmen ve ailelerin sürece aktif katılımlarının sağlanması amacıyla, KUDAKA ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü ortaklığında Meslek Liselerine tercih yapacak olan öğrenci ve velilerine yönelik sunum eşliğinde konferans verildi.

Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından 2019 eğitim teması "Mesleki ve Teknik Eğitim" olarak belirlendi. Bu kapsamda yapılan programa KUDAKA Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman DEMİRDÖĞEN, İl Mili Eğitim Müdürü Aziz GÜN, Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkan Vekili Namık POLATER, öğretmeler, öğrenciler ve Sanayi'de faaliyet gösteren bazı esnaflar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan, İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN, "Kurum ve kuruluşların başarılı olabilmesinin en önemli olmazsa olmazı insan kaynağıdır, iş insan kaynağını iyi yönetebilmektir. 2023 Eğitim Vizyonu içerisinde defalarca toplantı yaptık, bizim için mesleki eğitim çok önemlidir. Ülkenin geleceği, ülkenin çıkış noktası mesleki teknik eğitimde, çünkü üretim orada, çünkü gelecek oradadır, böyle bir konferansın KUDAKA tarafından organize edilmesini gerçekten çok anlamlı buluyorum" dedi.

KUDAKA Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman DEMİRDÖĞEN ise Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve Millî Eğitim Müdürlükleri koordinasyonunda Erzurum, Erzincan ve Bayburt'ta mesleki ve teknik eğitim konusunun ülke ekonomisi ve istihdam olanakları açısından önemi konulularında konferanslar düzenlenecektir. Bugün ilkini Erzincan'da yaptık,  konferanslarda meslekî ve teknik eğitimin yerel, ulusal ve uluslararası iş piyasalarının beklentilerine uygun yapılandırılarak genç nüfusumuzun gerekli bilgi, beceri ve yetkinliği kazanmasını sağlamak, mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi, veliler ile öğrencilere meslek lisesi kariyer imkânlarını tanıtmak amaçlanmaktadır.

Geldiğimiz her konuda her noktada bir akademisyen olarak işletmelerin sorunlarına baktığımızda meslek ya da beceri sahibi eleman sayısının azlığını görüyoruz,  yani ne kadar para verirseniz verin,  şu anki mevcut destekleri de kullanmaya kalkarsanız eğer elinizde yapabileceğiniz bir iş yoksa başarılı olma şansınız yok.

Millî Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Eğitim Vizyonu ile eşleştiriniz de birçok faaliyetin ortak olduğunu gördük, biz okullarımıza teknik destek vermeye çalışacağız, okullarımızın, atölyelerimizin acil ihtiyaçlarını imkânlarımız ölçüsünde bu sene içersinde KUDAKA olarak karşılamaya çalışacağız.

Genç nüfusu nitelikli hale getirdiğimizde şu an yaşadığımız sorunların büyük kısmını çözmeye çalışacağız. Mesleki Eğitim diğer eğitimlerden daha fazla çaba gerektiren, daha fazla kabiliyet gerektiren bir eğitim dalıdır. Dolayısıyla çocuklarımızı oraya yönlendirmemiz gerekiyor.  Bu alanda ne kadar çok eleman yetişirsek geleceğe bakışımız da o kadar güçlü olacak diye düşünüyorum" dedi.

09-07-201909-07-201909-07-201909-07-201909-07-201909-07-2019

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.