ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencileri Bekliyor

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN'ün Mesleki Eğitimle İlgili Açıklaması
Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencileri Bekliyor

İl Millî Eğitim Müdürümüz GÜN, 6764 sayılı Kanun ile Mesleki Eğitim Merkezleri'nin zorunlu ortaöğretim kapsamına alındığını; 2019 yılı  liselere tercih işlemlerinde  öğrenci ve velilerimiz tarafından tercih edilebileceğini bildirdi. Ayrıca Mesleki Eğitim Merkezlerinin 4 yıllık eğitim ile Kalfalık ve Ustalık Belgelerinin yanında Meslek Lisesi Diploması ve İşyeri Açma Belgesi vereceğini ifade etti.

9. sınıfa başlayan ''Ortaokul, imam hatip ortaokulu veya herhangi bir ortaöğretim kurumunda bir sene kalmış'' bir öğrenci istediği bir meslekle alakalı bir işyeri ile sözleşme imzalayarak Mesleki Eğitim Merkezlerine başlayabileceğini ifade etti.

Öğrencilerin Mesleki Eğitim Merkezlerinde haftada bir gün okulda eğitim aldığını;4 veya 5 gün işyerinde çalışarak mesleğini öğreneceğini söyledi. Ayrıca öğrencilerimizin 9. sınıftan itibaren asgari ücretin en az % 30'unu düzenli maaş olarak alabileceklerini bildirdi.

3 yıllık eğitimin sonunda alanında yeterlilik sınavına girerek Kalfalık Belgesi alabileceklerdir.1 yıl daha eğitime ve iş yerine devam ettiğinde gireceği yeterlilik sınavında başarılı olmasıyla Ustalık Belgesi alabilecektir. Yine Mesleki Eğitim Merkezlerinden mezun olan öğrenciler isterlerse Açık Öğretim Lisesi'nden isterlerse yüz yüze fark derslerini alarak lise diploması alabileceklerdir.

2023 Eğitim Vizyonunda mesleki eğitime büyük önem verildiğini ifade ederek her yıl bu kurumlarda üretilen ürünlerin sergilendiği fuarların düzenleneceğini; mesleki eğitime ilgiyi artırmak için ulusal ve uluslararası yarışmalar düzenleneceğini; mezun olan öğrencilere sertifikalı eğitim verileceğini ifade etti. Ayrıca başarılı öğrencilere eğitimlerine devam ederken veya mezuniyetten sonra mikro kredi sağlanarak mesleki başarıları desteklenecektir.

Yine 2023 Eğitim Vizyonunda mesleki eğitim alan öğrencilere özel burs imkanı verileceğini, yüksek öğretime geçişlerinin desteklenmesinin mesleki eğitim ve ülkemiz açından umut verici olduğunu ifade etti.

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.