ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mustafa Kutlu Öykü Yarışması Sonuçlandı

Mustafa Kutlu Öykü Yarışması Sonuçlandı

Gençlerin kültür ve sanat bilincini, sadece popüler olandan yola çıkarak değil, kendi geçmişi ve milli kültürüne odaklanarak edinebilmesi; kendi kültürel değerlerimiz, örf ve adetlerimiz, geleneksel sanat dallarımız hakkında doğru bilgiye sahip olabilmesi, ülkesine, tarihine, dolayısıyla geleceğine sahip çıkacak nesillerin yetişmesi için çok önemlidir.

Bu amaçla daha fazla gencin bu faaliyetlere katılma imkânının sağlanması, yetenekli gençlerin keşfedilmesi ve sanatçı duyarlılığına sahip bireylerin yetiştirilmesi için yapılan çalışmaların artırılması gerekmektedir.

Ayrıca yüzyıllardır Anadolu’ da süregelen sanatlarımız ve kültürel değerlerimizin unutulmaması, gençlerimizin kültürümüze daha fazla ilgi göstermesinin sağlanması için yapılan çalışmaların artırılması bir zorunluluktur.

Gençlerin kişisel ve sosyal gelişimini desteklemek, potansiyellerini tam anlamıyla ortaya çıkarabilecekleri imkânlar hazırlamak gerekmektedir. Sanatsal ve kültürel faaliyetlerin sayısı ve niteliği ile toplumu oluşturan fertlerin sanatsal faaliyetleri ilgisi ve kültürel değerlere duyarlılığı, sağlıklı ve sağlam bir toplumsal yapının güvencesidir. Ülkemizin bu yapıyı oluşturmasının yolu ise gençlerden geçmektedir.

Düzenlenecek olan bu yarışma ile gençlerimizin özgün eserler ortaya çıkarmasına fırsat verilerek, tarihi, kültürel ve sanatsal değerlerimize dayalı hikâyeleri edebiyatımıza kazandırmalarına ortam hazırlamaktadır.

           Bu yıl dördüncüsünü gerçekleştireceğimiz yarışmaya ilimizdeki liselerden 18 eser katıldı. Eserler 08 Nisan 2019 tarihine kadar toplandı ve değerlendirme kurulu tarafından 15-26 Nisan 2019 tarihleri arasında jürilerimiz tarafından değerlendirildi ve ilk beşe giren öğrencilerimiz ödüllendirildi.

 

SONUÇLAR (İlk Beş)

 

ÖĞRENCİ BİLGİLERİ

ÖDÜLÜ

1

RUMUZ – MEŞRUTİYET – CEZERİ - Hatice Nazlıcan ÖZARSLAN / Erzincan Anadolu Lisesi

500.-TL.

2

RUMUZ - ÇÖL GÜLÜ – BİTAP - Gizem GÜRBAY / Erzincan İMKB Nevzat Ayaz Fen Lisesi

400.-TL.

3

RUMUZ – DERİN - Hayata Tutunmak - Fatıma Zehra SİVRİDAŞLI / Erzincan Anadolu İmam Hatip Lisesi

300.-TL.

4

RUMUZ – ASYA - ERKEN GELEN DÜN - Aleyna KURT / Hezarfen Ahmet Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

200.-TL.

5

RUMUZ – VÂVEYLÂ - GÜVEN VE VEBAL - Zeynep Rana KUŞOĞLU / Erzincan Anadolu Lisesi

100.-TL.

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.