ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mutlu Çocuklar, Güçlü Türkiye

Mutlu Çocuklar, Güçlü Türkiye

Geleneksel Çocuk Oyunlarının Açılışı İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Aziz GÜN katılımıyla Hacı Ali Akın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi spor salonunda yapıldı.

Açılışta bir açıklama yapan GÜN; “Geleneksel Çocuk Oyunlarımız öğrencilerimize paylaşmayı bilme, zamanı verimli kullanma, zihinsel ve fiziksel beceriler kazanma ve kendi kültürünü tanıma gibi kazanımlar sağlamaktadır. Bu anlamda oyun kavramı kentsel kentsel yaşamın getirdiği olumsuzluklarla birlikte çocukların bireysel olarak yaptığı ve daha çok bilgisayar başında sağlıksız beslenme ile Obez çocukların sayısı günümüzde hızla artmaktadır. Geleneksel çocuk oyunları ile çocuklarımızın karakterine uygun fiziksel etkinlikler yapması, paylaşmayı öğrenmesi, oyunla başlayan spor alışkanlığının yaşam biçimi haline dönüşmesi hedeflenmektedir. Nihai hedefimiz ise milli kültürümüzün önemli bir bölümünü teşkil eden çocuk oyunlarının öğrenilmesi, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır.

2023 Eğitim Vizyonu sloganı olan “Mutlu çocuklar, güçlü Türkiye” çalışmaları kapsamında ilimizde geleneksel çocuk oyunları faaliyetlerini yürütmekteyiz. Bu oyunlar; yağ satarım bal satarım, mendil kapmaca, dokuz taş (Tombik) ve kaleli yakan top oyunudur” dedi.

21-03-201921-03-201921-03-201921-03-2019

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.