ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİ- ÖĞRETMEN DESTEK SİSTEMİNİN (ÖDS) İLİMİZDE AKTİF KULLANIMI KONUSUNDA İLK ADIM ATILDI

Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz Gün başkanlığında ortaokul ve liselerden sorumlu öğretmenlerin katılımı ile ilimiz Mehmet Akif Ersoy İlkokulu konferans salonunda Öğretmen Öğrenci Destek Sisteminin (ÖDS) etkili, sürekli ve yaygın kullanılması ile ilgili önemli bir toplantı gerçekleştirildi. İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün konuşmasında sistemin öğrencilerin düzeyine göre hazırlandığını Bakanlığımızın eğitim politikalarının gerçekleştirilmesi için gerekli tüm çalışmaların yapılacağını, yardımcı kaynaklar konusunda, Matematik Seferberliği ve daha birçok konuda hazırlanan programların eğitime ciddi destek sağladığını, çağın gereği olarak bu tür dijital dönüşümleri takip etmemizin, gerçekleştirmemizin ve uygulamamızın yerelde bizlerin sorumluluğunda olduğunu ifade etti. Toplantının diğer bölümünde Yunus Emre Ortaokulu matematik öğretmeni Özlem Çelikkol tarafından sistemin tanıtımına yönelik sunum gerçekleştirildi.
ÖĞRENCİ- ÖĞRETMEN DESTEK SİSTEMİNİN (ÖDS) İLİMİZDE AKTİF KULLANIMI KONUSUNDA İLK ADIM ATILDI

Sistemin içeriği ve çalışma prensibi nasıl?

Sistemde, ortaokul ve lise düzeyinde 62 derse ait 62 konu anlatımlı ders kitabı, yaklaşık 60 bin çoktan seçmeli soru, 2 bin 550 ders anlatım videosu ve 12 bin soru çözüm videosu bulunuyor. Sistemdeki içerikler ise sürekli artırılarak gerekli güncellemeler yapılıyor.

Öğrencilerin çözdüğü sorulardan hareketle eksiklerini belirleme ve bu eksiklikleri gidermeye yönelik geliştirilmiş bir algoritmaya göre çalışan sistem, öğrencilerin düzenli ders çalışmasını destekliyor ve ihtiyaç duyduklarında onlara ders kitapları ile ders anlatım videoları tavsiyesinde bulunuyor.

 

Kolay kullanım ve kullanıcı dostu arayüz

ÖDS'deki tüm içerikler sınıf, ders, ünite, konu ve kazanımlara göre sınıflandırılıyor. Bu sayede öğrenciler, istedikleri derse ait içeriklere kolayca erişebilirken basit adımlar eşliğinde seçecekleri zorluk düzeylerine göre bireysel testler oluşturabiliyor. Öğrenciler, bu testleri çözüp anlık geri bildirimlerle eksikliklerini de görerek bu eksikliklerini giderebilme imkânı buluyor.

Sistem aracılığıyla öğretmenler de öğrencilerin bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurarak 4 adımda öğrencilerine ödev gönderebiliyor. Ödev takibini sistem üzerinden yapabilen öğretmenler, öğrencilerinin eksiklerine göre derslerini planlayabiliyor. 

 

Sisteme Nasıl Giriş Yapılır?

Okul Dersleri Modülü, Destekleme ve Yetiştirme Kursları Modülü, LGS/YKS Hazırlık Modülleri olmak üzere 3 modül bulunan ÖDS'ye "ods.eba.gov.tr" adresinden, öğretmenler MEBBİS şifreleri ile öğrenciler ise EBA şifreleri ile giriş yapabiliyor.

 

03-11-202203-11-202203-11-202203-11-202203-11-2022

Fatih Mahallesi 719. Sokak No.28 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.