ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Servis Araç Sürücüleri ve Okul Taşıtları Rehber Personel Eğitimi başladı

Okul Servis Araç Sürücüleri ve Okul Taşıtları Rehber Personel Eğitimi başladı

Bakanlığımızın 11.12.2017 tarih ve 2017/29 sayılı genelgesine istinaden ilimizse bulunan okul servis aracı sürücülerine ve rehber personellere yönelik Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde “Okul Servis Araç Sürücüleri ve Okul Taşıtları Rehber Personel Eğitimi” başladı. İlk olarak müdürlüğümüz bünyesinde çalışan 20 rehber personele eğitim verilmiş olup, 25 okul servis şoförünün de eğitimlerine devam edilmektedir.

            Eğitimlerde bireylerin, iş sağlığı ve güvenliğinin önemini kavrayarak ulaşım hizmetini gerçekleştirmede bu kurallara uyması, sürüş esnasında iletişimini güçlendirmesi, karayolunda sürüş tekniğine uygun güvenli ve ekonomik araç kullanma ile direksiyon uygulamaları yapabilmesi, trafik kurallarını bilmesi ve uygulaması, trafik kazaları ve oluş nedenleri hakkında bilgi sahibi olması, ayrıca okul taşıtları ve okul taşıtı sürücülerinin sahip olması gereken özellikler ile ilgili bilgi sahibi olması, öğrencilere karşı olumlu tutum ve davranış geliştirmesi, öğrencilerle sağlıklı ve etkili iletişim kurması ile okul taşıtlarıyla öğrenci taşımaya ilişkin genel kural ve ilkeleri bilmesi amaçlanmaktadır. Her iki programın kurs süresi 30’ar saat olarak planlanmış olup içeriklerde iş sağlığı ve güvenliği, sürüş psikolojisi, trafik sistemi veya trafik güvenliği, güvenli araç kullanımı, yolcu indirme ve bindirme kuralları ile okul taşıtları gibi başlıklara yer verilmiştir.

            Bu eğitimler sonunda kursiyerlere Halk Eğitimi Merkezi tarafından sertifikaları verilecek olup, ilimizde bulunan bütün servis şoförleri ve rehber personellerin eğitim almaları amaçlanmaktadır.

 

29-12-201729-12-201729-12-2017

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.