ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehit Pilot Teğmen Serkan Sağır İlkokulu’na Z – Kütüphane

Şehit Pilot Teğmen Serkan Sağır İlkokulu’na Z – Kütüphane

Şehit Pilot Teğmen Serkan Sağır İlkokulu bünyesinde yapılan Z – Kütüphane törenle açıldı.

Sentez Şirketler Grup Yönetim Kurulu Başkanı Faruk SEZGİN tarafından yaptırılan Z-Kütüphanenin açılışı ve okulun adını taşıyan Şehit Pilot Teğmen Serkan Sağır’ın babası Rıza SAĞIR tarafından yapılan toplantı salonu törenle hizmete açıldı.

Öğrencilere ve ebeveynlerine kütüphanelerden nasıl en etkili biçimde yararlanabilecekleri ve gerek elektronik gerekse yazılı medya kullanım becerilerini nasıl geliştirebileceklerinin öğretilmesi, Z-kütüphanelerin yaygınlaştırılması ile ulaşılması beklenen hedefler arasındadır. Ayrıca Z-kütüphanelerin amacına uygun kullanılması ile diğer ülkelerde bulunan, yüksek nitelikli okul kütüphanesi hizmetlerine ulaşılması amaçlanmaktadır. Öğrencilerimizin yaş ve seviyelerine göre uygun boyutlarda mobilyalar, duvar panoları, kitaplıklar bulunmaktadır. Ayrıca çocukların ilgisini çeken zekâ oyunları ile desteklenmiştir. Z- kütüphanelerde kitap ve teknoloji bir arada sunulmaktadır.

Açılışta bir konuşma yapan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN; Erzincan Merkezde 2, ilçelerde 6 tane Z-Kütüphane (Zenginleştirilmiş Kütüphane) olmak üzere toplamda 8 tane Z-Kütüphane hizmete girdi. Azız GÜN; "Erzincan olarak tüm Türkiye olarak Eğitim-Öğretimin olmazsa olmazı okumaya önem verilmesi ile ilgili son yıllarda Bakanlığımız Z-Kütüphane ile ilgili çalışmalar yapmakta, İlimizde merkezde 2, 6 ilçemizde toplamda 8 tane Z-Kütüphanemiz var. 2 İlçemizde de bu yıl yapılacaktır Z-Kütüphanesiz ilçemiz bulunmamaktadır. Z-Kütüphane kısaca zenginleştirilmiş kütüphane demektir. Kütüphanelerin farklı ortamı dışında biraz daha donanımıyla hem de bilgisayar destekli zenginleştirilmiş kütüphane açılımı başladı. Erzincan´ımız da son olarak burasıyla birlikte ayrıca farklı sivil toplum kuruluşları tarafından da zenginleştirilmiş kütüphane okullarımıza kazandırılıyor. Okullarda farklı birimler var. Bunlar atölyeler, laboratuvarlar sınıflar aynı zamanda kantinler kantine para vererek koşuyoruz ama biz bundan sonra kütüphaneleri öyle güzel bir ortamla hazırlayalım ki çocuklarımız koşarak kütüphanelere gitsinler. Geçen yıl ilimizde okunan toplam kitap sayısı 154 bin, bu yıl bir çalışma başlattık. Her ay okunan kitap sayısının girileceği sistem kurduk. Okunan kitap sayılarını bu sisteme işliyoruz 1. Ay 68 bin 637 kitap okundu. Mart ayında 90 bin kitap okundu. Nisan ayında da 82 bin kitap okunmakla birlikte 14 okulumuz henüz daha girişlerini yapmadı. Yani ilk 3 ayda geçen yılda okunan kitap sayısını aştık. Biz toplumun geleceğinin okumadan geçtiğine inanıyoruz." dedi.

Törene Erzincan Milletvekili Serkan BAYRAM, Belediye Başkanı Cemalettin BAŞSOY, Vali Yardımcısı Fatih ACAR, İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN, EKEV Başkanı Sadık AĞCA, İl Millî Eğitim Müdürlüğü Yöneticileri, il protokolü, okul müdürleri ve öğrenci velileri katıldı.

Açılışa katılanlara çeşitli ikramların yapılmasından sonra Sentez Şirketler Grup Yönetim Kurulu Başkanı Faruk SEZGİN ve Şehit Pilot Teğmen Serkan Sağır’ın babası Rıza SAĞIR’a İl Millî Eğitim Müdürlüğü adına Vali Yardımcısı Fatih ACAR tarafından plâket verilerek maddi ve manevi desteklerinden dolayı kendilerine teşekkür edildi.

 

15-05-201715-05-201715-05-201715-05-201715-05-201715-05-201715-05-201715-05-201715-05-201715-05-2017

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.