ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SELFIE Öz-Düşünüm Aracı Toplantısı Yapıldı

SELFIE Öz-Düşünüm Aracı Toplantısı Yapıldı

Bakanlığımız tarafından SELFIE öz-düşünüm aracı pilot uygulaması için seçilen okullarımızın okul koordinatörlerine yönelik 25 Mart 2019 Pazartesi günü saat 16.00’da UZEM salonunda ARGE Birimi Proje Koordinatörü ve SELFIE İl Koordinatörü Seda CENGİZ tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya pilot uygulama için seçilmiş olan Erzincan Lisesi, Mehmetçik Ortaokulu, IMKB Müşir Zeki Paşa Ortaokulu ve Hayrettin Paşa İlkokulu koordinatörleri katıldı.

Avrupa Eğitim Komisyonu tarafından oluşturulan SELFIE Öz-Düşünüm Aracı ile eğitimde teknoloji kullanımının ve dijital yetkinliklerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. SELFIE aracı Avrupa Birliğine üye ve aday ülkelerin kullanımına açıktır. Türkçe dil seçeneği de bulunan araç öğrenci, öğretmen ve okul idarecilerinin yanıtlayacağı anketler sonucu okulların dijital teknoloji kullanım seviyelerini etkileşimli olarak raporlaştırarak okullara bu konuda yol gösterici rol üstlenmektedir.

Bakanlığımız tarafından oluşturulmuş olan 2023 Eğitim Vizyon Belgesinde “öğrenme süreçlerinde dijital içerik ve beceri destekli dönüşüm” teması dahilinde dijital becerilerin gelişmesi önem arz etmektedir. Bu doğrultuda dijital becerilerle ilgili politikaların ve uygulamaların güçlendirilmesine katkı sağlamak amacıyla Bakanlığımız tarafından 47 il ve 213 okulda pilot uygulama olarak başlatılan SELFIE aracının kullanılması araştırma projesi için ilimizden 5 okul uygulama alanı olarak seçilmiştir. Okullarımızın uygulama konusunda aksaklık yaşamaması adına ARGE Birimimizce bilgilendirme yapılmış ve çalışma takvimi konusunda okullar haberdar edilmiştir.

Bilgilendirmeden hemen sonra çalışmalarına başlayan okullarımız sisteme kaydoldular ve öğrenci, öğretmen ve idareci anketlerini oluşturdular. Okullar tarafından tüm işlemlerin 8 Nisan 2019 tarihine kadar tamamlanması üzerine 15 Nisan 2019 tarihinde Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce okul raporları değerlendirmeye alınacaktır.

26-03-201926-03-201926-03-2019

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.