ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Servis Şoförlerine Sertifikalı Eğitim

İlimizde Öğrenci taşıyan servis şoförü ile rehber personele, yönetmelikle zorunlu hale getirilen sertifikalı eğitimler verilmeye başlandı.
Servis Şoförlerine Sertifikalı Eğitim

İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün’ün açılış konuşmaları ile başlayan eğitim Erzincan Öğretmen evinde İl M illi Eğitim Şube Müdürü Yalçın Türkyılmaz tarafından verilecek.

Erzincan Öğretmen evi toplantı salonunda gerçekleştirilen eğitim öncesi açıklamalarda bulunan Erzincan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün Servis şoförleri ve rehber personele yönelik ayrı ayrı planlanan programın süresi 30´ar saat olacak diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti.

Gün konuşmaların da; “Hepinizin bildiği gibi resmi gazetede okul servis araçları yönetmenliği yayınlandı. Bu yönetmenlikte taşıma işi ile ilgili olarak görev alanların almaları lazım olan belge ve sertifikaları ile ilgili olarak Erzincan İl Millî Eğitim müdürlüğü ile tabi ki bakanlığımızın 2017’ye 29 sayılı genelgesi var. Resmi gazetede çıkan kanunun safhaları adımları yapılması gereken çalışmaların nasıl yapılacağı ile ilgili genelge çerçevesinde taşımacılık işi ile iştigal eden öncelikle rehber personeller olmak üzere tüm servis şoförleri bu eğitimi almaları ve sertifika ile belgelendirmeleri ile ilgili çalışmaları eş zamanlı olarak bizlerde Erzincan’da gerçekleştiriyoruz.

Öncelikle rehber personel ile ilgili yapılacak iş ve işlemler ile ilgili çalışmaların ve akabinde servis şoförleri bu eğitimi almaya başladılar. Haftada 30 saat olmak üzere Halk Eğitim Merkezimiz tarafından malumunuz birinci dönemin sonu ama Millî Eğitim ile ilgili olarak sorun yok. Bizler 7 den 77 ye hayat boyu bu çalışmaları halk eğitim merkezimiz tarafından sertifikalandırma yapıldığı için biz hayat boyu öğrenme Millî eğitim bakanlığı hayat boyu öğrenme birimi kapsamında kaç yaşında olursanız olun gerek arzu ettiğiniz bir şeyi öğrenmek veya iştigal etmiş olduğunuz kendi alanınız ile ilgili hizmet ile ilgili herhangi bir eğitim almak isterseniz başvurusu yapılacak yer  Millî eğitimlerdir dedi.

Birçoğunuzun da bildiği gibi son zamanlarda ülkemizin birçok yerinde servislerle ilgili gerek taşınması, gerek öğrencilerin okullarına ulaşımlarıyla ilgili olarak oluşan sıkıntılar bulunduğunu belirten Gün, zaman, zaman çocukların özellikle özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızın servislerinde unutulması gibi farklı zamanlarda ülkemizin farklı yerlerinde farklı sıkıntılarla karşılaşılınca bakanlığımız bu konu ile  ilgili özellikle taşımacıların bu hususlar da dikkat etmeleri ki ne kadar tecrübeli olursak olalım, ne kadar işimizi biliyor olursak olalım yeni şeylere mutlaka ihtiyacımız var dedi.

İnsan yaşadığı müddetçe kendisini bulan mecbur olarak hissetmesi gerektiğine vurgu yapan il Millî Eğitim Müdürü Gün,  Hangi sektörde olursak olalım yani bugün öğretmen de aynıdır, bir mobilyacıda aynıdır, bir şoför de aynıdır, bir mühendis te aynıdır. Ben tamam her şeyi biliyorum diyen, yarınla ilgili olarak bir düşüncesi yok. Fakat bizler her türlü gelişime açık olmalıyız. Bazen kendimi daha çok geliştirmem lazım demeliyiz. Sizler bir hizmet sektörünü icra ediyorsunuz.

Hizmet sektörleri en zor sektörlerden birisidir. İnsanları memnun etmek zordur. Dünyada ki gelişimlerin ana sebebi insanları mutlu ve memnun etmektir. Bütün teknolojik gelişmelerde sadece insanı memnun etmek içindir. Kendi çocuklarımız için öyle değil mi her şeyin daha iyisi daha konforlusu daha güzeli hatta en güzeli olması ya da o nimetlerden istifade edilmesini ister. Hizmet sektöründe çalışanlar her gün kendisini geliştirmesi lazım. Bundan dolayı ilimizde ki bütün servis şoförleri bu eğitimlerden geçecek.

Bu eğitimler mutlaka bir şeyler katacaktır. Katmasa bile ben eminim bir araya gelmek suretiyle birbirilerinizle iletişim kurmak yapmış olduğunuz işler ile ilgili olarak birbirilerinizi bilgilendirmek, eksikleriniz varsa ilgili arkadaşlarınızdan aza indirmek, insan sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili olarak ki bu çok önemli bir mesele. Burada alınan eğitimleri lütfen dikkate alalım. Kanunları yönetmenlikleri uygulayalım küçük bir şey dahi sıkıntılara sebebiyet verebiliyor. Bu konu da özellikle söylenenleri dinlemekle birlikte bir yerlere kayıt edelim. Çünkü bu bizim işimiz. Buradan ekmek yiyorsak işimizi en ince teferruatına kadar bilip bir adım daha ileriye gitmek. Beni farklı kılan ne biz biraz farklı yol alalım sizlerde filan servis veya filan firma ya da filanca servis şoförü dedirtmeniz bizleri memnun ettiği gibi, mutlaka sizleri de memnun eder.

İlimizde özel servislere dahil olmak üzere bütün servisler okullardan istenen belgeleri okul idarelerine teslim edilecek. Belgeler daha sonra valilik onayı ile servis iş ve işlemleri yapanlar için onay alacağız. Valilik onayı olmayan hiç kimse taşımacılık yapamayacak. İkinci dönem hangi okullara taşıma yapıyorsanız o okullara bizler yazıları yazacağız. Belgeleriniz, Şoför bilgileriniz, araç bilgileriniz hepsini isteyeceğiz. Sizler okullarınızla iletişime geçin bu valilikten istenen onay için bizden ne isteniyor. Herkes bundan sorumlu. İstenen bilgileri okullarınıza verin, bizler okullarınızdan onları alacağız, valiliğimize arz edeceğiz oradan onay alacağız. Kaç araç kim kimi götürüyor hangi okula gidiyor bu bilgiler bizde olması lazım zaten kanun gereğincede bu valiliğimiz tarafından onaylanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün’ün konuşmalarından sonra İl Millî Eğitim Şube Müdürü Yalçın Türkyılmaz, servis şoförü ile rehber personele, yönetmelikle zorunlu hale getirilen sertifikalı eğitimlerin sunumunu gerçekleştirdi.

 22-01-201822-01-201822-01-201822-01-2018

 

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.