ERZİNCAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vefalı Öğrenciler Türkiye İkincisi Oldular

Vefalı Öğrenciler Türkiye İkincisi Oldular

2204 TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması sonuçlandı. Bu yıl 48.si düzenlenen TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Değerler Eğitimi Alanında Erzurum Bölge Birinci olan Erzincan Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri İlayda Balçık ve Duygu Aslan ‘’Vefa Hayırseverliği Öğretti Bana’’ (Hayırsevere vefa göster, gençleri hayra özendir) isimli projeleriyle Türkiye İkincisi oldu.

Projede derece elde eden öğrencileri ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdür Vekili Yahya Tekin, Erzincan Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri İlayda Balçık, Duygu Aslan ve Danışman Öğretmen Mehmet Taçyıldız’ı başarılarından dolayı tebrik etti.

Derece elde eden proje hakkında açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Yahya Tekin, bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür etti. Yahya Tekin açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “TÜBİTAK 48. Lise öğrencileri araştırma proje yarışmalarında ülkemiz genelinde toplamda 13 Bin 900 proje katılmıştır. Bu projelerin 470’i Erzincan’da yapılmıştır. Daha sonra bu projeler ilimizin de dahil olduğu Erzurum bölge sergisine seçilmiş 100 proje içerisinden 16 proje kabul edilmiştir. Bu projelerden ikisi birincilik, iki tanesi ikincilik ve iki projemizde üçüncülük hakkı elde etmiştir. Birinci olan projelerimizden biri de bu okulumuza ait. Değerler eğitimi adı altında yapılan bu projemiz 12 Mayıs’ta Ankara’da yapılan Türkiye finallerinde Türkiye ikincisi olarak seçilmiştir. “Vefa Hayırseverliği Öğretti Bana” isimli projemizi hazırlayan öğrencilerimiz İlayda Balçık, Duygu Aslan’a ve Danışman Öğretmenimiz Mehmet Taçyıldız beye ve bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen sayın valimize teşekkür ederiz. Projemizin amacı okulumuzu yaptıran hayırsever iş adamımız Celal Toraman beyefendiyi ziyaret edilerek hayırseverlere vefa, saygı ve hürmet gösterilmesi, bu sayede gençliğimizin hayra ve vefa değerine özendirmek ve bu değerlerin öğrencilerin kişiliklerine tam olarak yerleşmesini sağlamaktır. Projeyi hazırlayan öğrenci öğretmen ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

            Danışman Öğretmen Mehmet Taçyıldız ise TÜBİTAK projelerinin amacından bahsetti. Taçyıldız açıklamasında; “TÜBİTAK projelerinin amacı öğrencilerin sorularına cevap bulmak. Okulumuz bir hayırsever tarafından yapılmış ancak öğrenciler bunu bir yıl sonra fark edebiliyor. Bu nedenle bu projeyi hazırladık. Amacımız burada bu okulda okuyoruz ama bunun tanıtımını reklamını ne kadar yapıyoruz diye düşündük ve kendimize amaç belirledik. Ve bu projemizi ortaya koyduk” dedi.  

Dereceye giren Öğrenci İlayda Balçık ise okullarının bir hayırsever tarafından yapıldığını ikinci yıllarında öğrendiklerini ve bu projeyi de okulun görünürlüğünü artırmak amacıyla yaptıklarını söyledi.

Dereceye giren diğer öğrenci Duygu Aslan’da Hayırsever İş Adamı Celal Toraman’ı görünür kılmak amacıyla bu projeyi yaptıklarını ve Celal Toraman’ı zaman zaman ziyaret ettiklerini söyledi.

PROJENİN AMACI

Okul yaptıran hayırsever iş adamı Celal Toraman ziyaret edilerek kurum arasında ki ilişki konusunda eksiklerin giderilmesi, iyi uygulamaların geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, hayırseverlere vefa, saygı ve hürmet gösterilerek özellikle gençliği hayra, hayırseverlik ve vefa değerine özendirmek amaçlandı.

TÜBİTAK HAKKINDA

2204 TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışmasının temel amacı biri genç beyinleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettiklerini araştırmaya teşvik etmektir. Yarışma Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 Bölge Merkezinde Bölge Koordinatörü olarak TÜBİTAK’ın görevlendirdiği öğretim üyesi tarafından kontrol edilir.

 

TÜBİTAK her yıl 12 bölgede birinci olan bölge birincilerini Ankara’da konuk ederek gençleri bilimle buluşturmakta ve final yarışmasıyla dereceye giren öğrenciler belirlenmektedir. Her öğrenci kendi alanında diğer bölge birincileri ile değerlendirmeye alınmış olup 1.lik, 2.lik, 3.lük ve teşvik ödülleri verilmektedir.

 

18-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-2017

Mengüceli Mah. Kamu Lojmanları 1311. Sok.No10 - (446) 214 16 05 214 20 73

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.